Հասարակություն 19:54 30/08/2017 Հայաստան
Սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում տեղի կունենա ուտեստների առաջին փառատոնը՝ «Yerevan Food Fest» (by «Hartak»)՝ ռեստորանային ուտեստների և վարպետության դասերի քաղաքային փառատոն, մասշտաբային գաստրոնոմիկ իրադարձություն։
Փառատոնի կազմակերպիչները տեղեկացնում են, որ առաջին երկու օրվա ընթացքում՝ սեպտեմբերի 21-22-ը, ոլորտի հրավիրված հայտնի փորձագետները կվարեն վարպետության դասեր և վորքշոփներ փառատոնի մասնակիցների համար՝ ոլորտի մասնագետների և բոլոր ցանկացողների համար։ Դրանք տեղի կունենան երկու հարթակներում ՝ The LOFT-ում և Complex Bar-ում։
Խոսնակների շարքում ոլորտի այնպիսի մասնագետներ են, ինչպիսիք են Աննա Ելովիկովան (Հյուսիսային Կովկասի ռեստորանատերերի և հյուրանոցատերերի ասոցիացիայի նախագահ), Աննա Ձյուբան (հայտնի գաստրո-բլոգեր), Լիլիթ Հարությունյանը («Դոլմաստեր»-ի սեփականատեր և բրենդ-շեֆ), ինչպես նաև լրագրողներ, ռեստորանատերեր և ոլորտի փորձագետներ։
Փառատոնի գլխավոր իրադարձությունը կլինի սեպտեմբերի 23-ին կայանալիք մեծ բացօթյա միջոցառումը մայրաքաղաքի ամենահայտնի կենտրոնական այգիներից մեկում՝ Անգլիական այգում, որին կմասնակցեն Երևանի ռեստորանները, շեֆ-խոհարարները և գաստրոնոմիկ ոլորտի այլ ներկայացուցիչները։  Salon Armenian, Dragon Garden, Crumbs և այլ հայտնի ռեստորանների շեֆ-խոհարարները կվարեն բաց վարպետության դասեր փառատոնի հյուրերի համար, միջացառման մասնակիցները նաև կլինեն Hans&Franz, Rafaello, Tsirani, Ingredient, Pub 37 և այլ ռեստորաններ։
Երևանում փառատոնին կմասնակցեն շուրջ 30 երևանյան ռեստորան, որոնք հանդիսատեսի դատին կհանձնեն ոչ միայն արդեն սիրված ուտեստները, այլև փառատոնի համար կազմված հատուկ մենյուն՝ ուտեստներ, որոնք կվաճառվեն հատուկ սովորականից ավելի ցածր փառատոնային գնով։
Այգու տարածքում, ռեստորաններից բացի, անցկացվելու են հայ շեֆ-խոհարարների թեմատիկ վարպետության դասերը, կլինեն տեղակայված հանգստի և մանկական գոտիներ, երաժիշտներով բեմը և այլն, ինչպես նաև հատուկ լուսանկարների համար նախատեսված հատված կլինի, որը հայտնի Marashlyan PhotoStudio-ի ղեկավարության տակ կլինի։
Փառատոնը ոլորտի մասնագետների համար կդառնա անմիջական շփման մի հարթակ, որտեղ կքննարկվեն ոլորտի կարևոր հարցերը և որը կնպաստի նոր բիզնես կապերի ձևավորմանը։
Փառատոնի կազմակերպիչները կարծում են, որ Երևանը տարածաշրջանային մասշտաբով կարող է դառնալ կարևոր միջոցառումների անցկացման մի հարթակ, ինչպես նաև կարող է նպաստել ռեստորանային ոլորտի և գաստրոնոմիկ զբոսաշրջության զարգացմանը։ .

Society 12:33 31/08/2017 Armenia
Yerevan Food Fest two-day long city festival is set to be held in Yerevan, Armenia, on September 21-23 for the first time. As the organizer of the festival Hartak informs, the festival program features master classes for restaurant owners, chief-cooks, gastro-journalists, critics and simply for food bloggers, covering gastronomic topics, as well as for everyone who wants to join the event. The workshops will take place at Loft and Complex Bar.
Among the speakers of the festival are Anna Yelovikova (Chairwoman of the Association of North Caucasus restaurant and hotel owners), Anna Dzyuba, a famous gastro blogger, Lilit Harutyunyan (Owner and Brand Manager at Dolmaster) as well as number of experts of the sphere.
The biggest event of the festival will be held on September 23 at the English Park to be attended by chief cooks and prominent representatives of gastro sphere, such as Salon Armenian, Dragon Garden, Crumbs, Hans&Franz, Rafaello, Tsirani, Ingredient, Pub 37. Master classes will be conducted by famous chief-cooks, world-renowned culinary business experts, as well as prominent reporters from abroad.
As the organizers report, the Food Fest which will turn to an annual event, will attract foreigners to Yerevan as a destination place for holding similar events in the region and promote gastronomy and tourism development.
To note, Hartak Festival is an exciting and innovative festival held annually in Yerevan, Armenia, centered around a series of workshops, discussions and events.