Առողջություն 17:07 31/08/2017 Հայաստան
Որպես առողջապահության նախարար՝ մտահոգ եմ բնակչության առողջության, այլ ոչ թե թերազեկումների համար. Լևոն Ալթունյան
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների  հետ զրույցում անդրադառնալով պետպատվերով իրականացվող հեմոդիալիզի խնդրին՝  ասաց, որ  մի քիչ չլուսաբանված մնաց հեմոդիալիզի ծառայությանը լրացուցիչ 216 մլն 820 հազար ՀՀ դրամ ուղղելու մասին ՀՀ կառավարության որոշումը։
Հիշեցնենք՝ հեմոդիալիզով մի շարք հիվանդներ ահազանգել են, որ, մասնավորապես «Աստղիկ» ԲԿ-ում հրաժարվել են դիալիզով հիվանդներին անվճար սպասարկել,  քանի որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դադարեցնում է պետպատվերը դիալիզի համար: Ավելի ուշ Առողջապահության նախարարությունը հայտարարությամբ հերքեց այս տեղեկությունը՝ հաղորդելով, որ սոցիալական ցանցում տարածված տեղեկատվությունը, թե իբր դադարեցվում է հեմոդիալիզի պետպատվերը` իրականությանը չի համապատասխանում:  Դրանից հետո որոշ հիվանդներ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել  Առողջապահության նախարարության շենքի մոտ: Նրանք նաև մտավախություն ունին, որ 2018 թվականի հունվարից կդադարեցվի պետական ֆինանսավորումը:
«Երկու շաբաթ առաջ պետպատվերի վերաբաշխում էր կատարվել, և ևս 280 մլն դրամ ուղղվել էր դիալիզով հիվանդների համար:  Դա նախատեսում է մոտ 11 հազար սեանս, որը պետք է օգնի 200 հիվանդի: Բողոքի ակցիան տեղի է ունեցել այդ որոշումն ընդունելուց ուղիղ մեկ շաբաթ անց, և ոչ մի այլ նպատակ, բացի թերիրազեկումից, ես չեմ կարող տեսնել այստեղ»,- ընդգծեց Լևոն Ալթունյանը:
Հարցին, թե սա նշանակում է, որ «Աստղիկ» ԲԿ-ն ինքնագործունեությամբ է զբաղվել՝ հիվանդներից գումար պահանջելով, նախարարը պատասխանեց. «Այդպիսի ներքին հարցերով զբաղվում են համապատասխան ատյանները և բաժինները, ես չեմ խորանում այդ հարցերում: Որպես առողջապահության նախարար ես մտահոգ եմ բնակչության առողջության, այլ ոչ թե թերազեկումների համար»,- նշեց նախարարը:

Здоровье 18:43 31/08/2017 Армения
Глава Минздрава Армении Л. Алтунян шумиху вокруг отмены госзаказа на гемодиализ объяснил плохой работой СМИ
Решение правительства Армении направить дополнительно 216,8 млн. драмов на оказание медуслуги гемодиализа не вполне широко освещалось в СМИ.  Об этом заявил сегодня на брифинге после заседания правительства глава Минздрава РА Левон Алтунян, обратившись к проблеме оказания услуги гемодиализа в рамках госзаказа.
Отметим, гемодиализ – метод внепочечного очищения крови при острой и хронической почечной недостаточности. Во время гемодиализа происходит удаление из организма токсических продуктов обмена веществ, нормализация нарушений водного и электролитного балансов. Недавно пациенты ереванского медцентра «Астхик» заявили, что в больнице им отказываются бесплатно проводить эту процедуру, поскольку Минздрав прекращает госзаказ по гемодиализу. Позже министерство здравоохранения официально опровергло данную информацию. Однако группа граждан организовала после этого акцию протеста возле здания ведомства, поскольку они опасаются, что государственное финансировано будет прекращено с января 2018г.
«Две недели назад было осуществлено распределение госзаказов, и еще 280 млн. драмов были направлены на нужды больных диализом. Данная сумма рассчитана приблизительно на 11 тысяч сеансов, которые должны помочь 200 пациентам. Акция протеста была проведена ровно через неделю после принятия данного решения, и никаких иных целей, кроме дезинформации, я здесь усмотреть не могу», – подчеркнул Л. Алтунян.
На уточняющий вопрос журналистов, означает ли это, что медицинский центр «Астхик» допускает произвол, требуя от пациентов денег за гемодиализ, министр ответил: «Подобными внутренними вопросами занимаются соответствующие инстанции, я не углублялся в эти вопросы. Как министр здравоохранения я занимаюсь лишь вопросами здоровья населения, а не проблемами недостаточного информирования».