Հասարակություն 13:33 01/09/2017
Հայտնի թուրք հոդվածագիր Ասլը Էրդողանը, որին արգելել են դուրս գալ երկրից, հայտնել է, որ ծանր հոգեբանական ճնշումների է ենթարկվում:
Էրդողանը պատրաստվում էր մեկնել Գերմանիա, որտեղ սեպտեմբերի 22-ին պետք է ստանար «Էրիխ Մարիա Ռեմարկի անվան խաղաղության մրցանակը»:
Թուրքական «Demokrathaber» լրատվական կայքը հայտնում է, որ Էրդողանի՝ Թուրքիայից դուրս գալու արգելքի որոշման դեմ բողոքը դատարանը կքննի միայն հոկտեմբերի 30-ին:
Ըստ լրագրողի՝  իր կալանավորման, ինչպես նաև երկիրը չլքելու որոշման պատճառով ինքը չի կարողացել ներկա լինել 5 մրցանակաբաշխության, որտեղ պետք է մրցանակ ստանար, հրավիրվել, սակայն բաց է թողել մոտ 30-40 փառատոնների մասնակցելու հնարավորություն:
«Անկեղծ ասած ինձ լավ չեմ զգում: Մեկը մյուսի հետևից տրավմաների եմ ենթարկվում: Սա հոգեբականական ճնշում է: Մի՞թե հացադուլին կամ ինքնասպանությանը ինձ այլընտրանք չեն թողնելու»:
Հիշեցնենք, որ Էրդողանը 2016 թվականին ընդդիմադիր «Özgür Gündem» թերթի դեմ սկսված հետաքննության շրջանակներում կալանավորվել էր՝ մեղադրվելով «ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու» մեջ: 4 ամիս անց` 2016թ դեկտեմբերի 29-ին, Էրդողանն ազատ էր արձակվել, իսկ 2017թ հունիսի 22-ին վերացվել էր երկրից դուրս գալու արգելքը:

Общество 20:18 01/09/2017 Регион
Писательница Аслы Эрдоган заявила о мощном психологическом давлении со стороны властей Турции и грозит самоубийством
Известная турецкая писательница Аслы Эрдоган, которой запрещено покидать пределы Турции, заявила, что подвергается мощному психологическому давлению со стороны властей страны.
Аслы Эрдоган собиралась поехать в Германию, где 22 сентября должна была получить «Премию мира им. Эриха Мария Ремарка».
Как сообщает турецкое издание «Demokrathaber», обжалование решения по запрету на выезд из страны турецкой писательницы суд рассмотрит лишь 30 октября.
Согласно источнику, как по причине ареста, так и из-за решения о невыезде из страны турецкая писательница не смогла присутствовать на 5 награждениях, а также Аслы Эрдоган пропустила около 40 возможностей принять участие в различных фестивалях.
«Честно говоря, чувствую себя ужасно. Одна за другой подвергаюсь различным травмам. Это уже психологическое давление. Неужели мне не останется выбора, кроме как совершить самоубийство или объявить голодовку?» – отметила она.
Издание напоминает, что Аслы Эрдоган в 2016 году была арестована в связи с расследованием по делу оппозиционной газеты «Özgür Gündem», ей было выдвинуто обвинение в связях «с террористической организацией». Спустя 4 месяца, 29 декабря 2016 года, А. Эрдоган была отпущена на свободу.