Հասարակություն 11:44 01/09/2017 Տարածաշրջան
Թուրքիայում նոյեմբեր ամսին տեղի կունենա «Օսմանյան արխիվների 2-րդ միջազգային համաժողովը», որի ընթացքում օրակարգում կլինի նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, համաժողովի բացումը կանի երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Միջոցառմանը մասնակիցների թվում կլինեն մտավորականներ, պատմաբաններ, արխիիվագետներ, որոնք ըստ աղբյուրի՝ «հիմնվելով պաշտոնական փաստաթղթերի և Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանին պատկանող, արխիվում տեղ գտած նյութերի վրա, կքննարկեն պատմական փաստերը»:
Մասնավորապես  համաժողովի ընթացքում կլինեն «Օսմանյան կայսրությունում արտագաղթը և բռնի արտագաղթը» և «Լոզանի և նեղուցների հարցը» խորագրով քննարկումներ:

Armenian Genocide to be discussed at 2nd International Conference on Ottoman Archives in Turkey
The 2nd International Conference on Ottoman Archives is slated for November in Turkey, with its agenda featuring the topic of the Armenian Genocide.
The conference will be opened by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Ermenihaber reports.
According to the source, the event will bring together intellectuals, historians and archivists who ‘will discuss historical facts based on the official documents and materials dating back to the period of the Ottoman Empire stored at the archives’.
Discussions on “Emigration and forced migration in the Ottoman Empire” and “The issue of Lausanne and the straits” will be held during the meeting, the source detailed.