«Գյուղացուն չանհանգստացնենք, մթերողին էլ չնեղացնենք». Վարչապետ
Կառավարությունը գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչների նկատմամբ ցուցաբերում է մաքսիմալ գործընկերային վերաբերմունք և ներկայացրել այն ծրագրերը, որոնք իրականացնում կամ նախատեսում է իրականացնել գործադիրը: Այս մասին նշել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանն՝ այսօր կոնյակի և գինու արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ։
«Մենք բարձրացրել ենք տրամադրվող գյուղատնտեսական վարկերի շեմը՝ սահմանելով 3-10 մլն դրամ, որոնց տոկոսադրույքները սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների շահառուների համար կազմում են 3 տոկոս, իսկ մյուս տարածաշրջանների ներկայացուցիչների համար՝ 5 տոկոս: Մթերման համար յուրաքանչյուր մթերողին տրամադրում ենք մինչև 150 մլն դրամի վարկ՝ 3 տոկոս տոկոսադրույքով: Վերամշակող ձեռնարկությունների համար գազի գինը նվազեցվել է 40 տոկոսով: Ես շատ այլ կառավարություններ չգիտեմ, որոնք այսքան թե՛ ֆինանսական, թե՛ այլ տեսակի աջակցություն են ցույց տալիս գյուղոլորտին: Այս ծրագրերն իրականացնում ենք, որովհետև համոզված ենք՝ ոլորտը Հայաստանում ունի մեծ ապագա և մենք ցանկանում ենք ոգևորել մեր գործընկերներին, որպեսզի տնտեսվարողներն ավելի արդյունավետ բիզնես կառուցեն, շահութաբեր լինեն, փոխվի այն կարգավիճակը, որն այսօր կա: Այսօր ձեզնից ակնկալում ենք նմանատիպ գործընկերային վերաբերմունք, որովհետև մենք իրականում համարում ենք, որ ձեր բիզնեսի զարգացման համար այսօրվա մեր կարողություններից ավելի քայլեր ենք իրականացնում», - կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը զեկուցել է մթերման գործընթացի կազմակերպման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ: Նախարարի տեղեկացմամբ, նախորդ տարվա ընթացքում ընկերություները մթերել են շուրջ 110 հազար տոննա խաղող, իսկ այս տարի, նախնական տվյալներով, կանխատեսվում է 141 հազար տոննա խաղողի մթերում: Միաժամանակ, Իգնատի Առաքելյանը նշել է, որ ըստ մասնագետների վերլուծության, խաղողի ընդհանուր բերքը 2017 թվականին նախորդ տարվա համեմատ քիչ է լինելու 10 տոկսով՝ ցուրտ ձմռան ու այգեթաղ չկատարելու պատճառով: Նախարարը հորդորել է մթերող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին գործընթացի մեկնարկից առաջ կանոնակարգել արտադրությունն ու պայմանագրեր կնքել գյուղացիական տնտեսությունների հետ՝ խնդիրներից զերծ մնալու նպատակով: Ըստ Իգնատի Առաքելյանի՝ ընթացիկ տարում արդեն իսկ արձանագրվել է կոնյակի արտահանման մոտ 30 տոկոս աճ:
Վարչապետը նաև շեշտել է, որ առաջին հերթին պետությունն է շահագրգռված հայկական գինու և կոնյակի բրենդը բարձրացնելու հարցում: «Մենք նստելու ենք, շատ բաց խոսենք՝ այս կամ այլ քայլն անելով, ինչ հետևանք ենք ունենալու: Երբ համոզվենք, որ ցնցումներ չենք առաջացնելու այս ոլորտում, շատ համարձակ գնալու ենք առաջ: Սա է խնդիրը՝ ցնցումներ չլինեն, ռիսկեր ու շուկաների կորուստներ չլինեն, գյուղացուն չանհանգստացնենք, մթերողին էլ չնեղացնենք», - ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
- Ներկայացվում են մթերման վարկերի սուբսիդավորման ծրագրին միացած բանկերը և վարկային կազմակերպությունները

Экономика 15:33 01/09/2017 Армения
Премьер Армении: Наши цели – продвигать бренд армянского вина и коньяка, не беспокоить фермеров и не обижать поставщиков
Правительство Армении оказывает максимальное содействие представителям сферы сельского хозяйства, уже презентованы программы, которые находятся в стадии осуществления или намечены на реализацию. Об этом заявил сегодня премьер-министр РА Карен Карапетян в ходе совещания с представителями компаний по производству коньяка и вина.
«Мы повысили порог предоставляемых фермерам сельскохозяйственных кредитов, определив его от 3 до 10 млн. драмов, процентные ставки для бенефициаров, получающих социальную поддержку в приграничных общинах, составляют 3%, для других районов – 5%. Каждому поставщику мы предоставляем кредит до 150 млн. драмов на закупку винограда со ставкой в 3%. Для перерабатывающих предприятий на 40 % снижена цена на газ. Я не знаю других правительств, которые оказывают столь много как финансовой, так и иного рода поддержки сельскому хозяйству.
Мы реализуем данные программы, поскольку убеждены, что у сферы сельского хозяйства в Армении большое будущее, и мы хотим воодушевить наших коллег, чтобы предприниматели основали более эффективный, прибыльный бизнес, а также изменить ту ситуацию, которая существует на данный момент», – подчеркнул премьер.
В свою очередь министр сельского хозяйства РА Игнатий Аракелян доложил о работах, проводимых в направлении организации процесса закупки. Согласно докладу министра, в прошлом году компании закупили порядка 110 тыс. тонн винограда, а в этом году, по предварительным данным, прогнозируется закупка 141 тыс. тонн винограда.
В то же время И. Аракелян отметил, что согласно анализу специалистов, урожай винограда в 2017 год в сравнении с прошлым годом будет меньше на 10%, объясняется это холодной зимой и тем, что в зимний период не было проведено закапывания виноградной лозы.
Премьер-министр К. Карапетян добавил также, что в первую очередь государство заинтересовано в продвижении бренда армянского вина и коньяка. «Мы открыто обсудим дальнейшую стратегию наших действий. Когда будем уверены, что не вызываем рисков в данной сфере, уверенными шагами двинемся вперед. Вот наша задача – устранить риски и рыночные потери, не беспокоить фермеров, не обижать поставщиков», – подчеркнул он.