Հասարակություն 18:57 02/09/2017 Աշխարհում
Լոս Անջելես քաղաքի հյուսիս-արևմուտքում բռնկված անտառային հրդեհների պատճառով հարյուրավոր ընտանիքներ սկսել են լքել իրենց տները։
«Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝  տեղի իշխանությունները հրահանգել են 200 տներից բնակիչների անհապաղ հեռանալ ութ քառակուսի կիլոմետր տարածք ընդգրկող հրդեհի պատճառով: Բացի այդ՝ հրդեհի պատճառով մասամբ փակվել է 210 Freeway մայրուղին:
«Քաոսային քամու պատճառով տարածվող հրդեհի պատճառով մենք չենք կարող հստակ կանխատեսում ներկայացնել, թե որ շրջանները կարող են հայտնվել վտանգի գոտում»,- աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ասված է հրշեջ ծառայության հայտարարությունում:

Society 19:17 02/09/2017
Authorities ordered a mandatory evacuation on Friday in the Burbank area as the Los Angeles Fire Department (LAFD) tackled a raging wildfire near La Tuna Canyon, Newsweek reported.
The fire was first reported around 1.30 p.m. Friday and initially affected about one acre. Within eight hours, it had spread to encompass 2,000 acres in the La Tuna Canyon Park area of the Verdugo Mountains, fanned by strong erratic winds pushing it in four different directions, the LAFD said in a statement.
Around 260 firefighters have been working through the night to put out the fire while helicopters performed water drops. As of Friday night, only 10 percent of the fire had been contained, LAFD spokeswoman Martha Stewart said, quoted by CNN.