Հասարակություն 12:10 02/09/2017 Հայաստան
Ընթացիկ տարվա հունվարից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ԱԻՆ-ում ստացվել է ընդհանուր առմամբ 1 միլիոն 239 հազար 372 զանգ, որից 410-ը ինքնասպանության ահազանգ է եղել: Հանրապետության բոլոր մարզերում ստեղծվել են ճգնաժամային կառավարման կենտրոններԼրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ԱԻՆ փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը:
«Բացի այդ, 2018-ին նախատեսվում է Ճապոնիայից ստանալ 39 հրշեջ մեքենա, ինչի շնորհիվ կթարմացվի Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերի հրշեջ-փրկարարական տեխնիկան»,- նշեց նա:
Դավիթ Կարապետյանի տեղեկացմամբ, ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանի հանձնարարությամբ ամիսներ առաջ պատվիրվել է մասնագիտական հետազոտություն ՝ Հայաստանում հակակարկտային  հրթիռային կայանների ծրագիր ներդրելու համար:
«Որոշ ժամանակ անց Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում կտեղադրվեն հրթիռային երեք կայան՝ պաշտպանելու 45 հազար հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր»,- ամփոփեց պաշտոնյան:

Society 13:33 02/09/2017 Armenia
In January-August 2017, Armenia’s Ministry of Emergency Situations (MES) received a total of 1,239,372 emergency calls, 410 of which referred to suicide attempts, an Armenian official said, adding crisis management centers have been set up in all the regions of the country.
“In addition to that, there are plans to receive 39 fire-fighting trucks from Japan to replenish fire and rescue equipment of Syunik, Shirak and Lori provinces,” Deputy Minister of Emergency Situations Davit Karapetyan told a news conference on Saturday.
According to the official, Minister of Emergency Situations David Tonoyan tasked the relevant bodies to conduct a research to deploy anti-hail rocket systems in Armenia.
“After a while, three anti-hail rocket launchers are planned to be deployed in Armavir and Aragatsotn provinces to protect 45 thousand hectares of agricultural land,” the official concluded.