Հասարակություն 12:10 02/09/2017 Հայաստան
Ընթացիկ տարվա հունվարից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ԱԻՆ-ում ստացվել է ընդհանուր առմամբ 1 միլիոն 239 հազար 372 զանգ, որից 410-ը ինքնասպանության ահազանգ է եղել: Հանրապետության բոլոր մարզերում ստեղծվել են ճգնաժամային կառավարման կենտրոններԼրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ԱԻՆ փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը:
«Բացի այդ, 2018-ին նախատեսվում է Ճապոնիայից ստանալ 39 հրշեջ մեքենա, ինչի շնորհիվ կթարմացվի Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերի հրշեջ-փրկարարական տեխնիկան»,- նշեց նա:
Դավիթ Կարապետյանի տեղեկացմամբ, ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանի հանձնարարությամբ ամիսներ առաջ պատվիրվել է մասնագիտական հետազոտություն ՝ Հայաստանում հակակարկտային  հրթիռային կայանների ծրագիր ներդրելու համար:
«Որոշ ժամանակ անց Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում կտեղադրվեն հրթիռային երեք կայան՝ պաշտպանելու 45 հազար հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր»,- ամփոփեց պաշտոնյան:

Общество 13:22 02/09/2017 Армения
МЧС Армении предусматривает в 2018 году получить из Японии 39 пожарных автомобилей, благодаря чему возможным станет обновление спасательно-пожарной техники в регионах, в частности, Тавушской, Ширакской и Лорийской областях РА. Об этом сообщил сегодня на брифинге замглавы МЧС Армении Давид Карапетян.
По его словам, во всех областях республики сформированы центры кризисного управления. За текущий год, в период с января по август, в МЧС поступило в общей сложности 1 млн. 239 тыс. 372 звонка.
Кроме того, сообщил замминистра, по приказу главы МЧС Давида Тонояна несколько месяцев назад было заказано специализированное исследование о внедрении в Армении программы противоградовых ракетный станций.
«Через некоторое время в Армавирской и Арагацотнской областях будут установлены три такие противоградовые станции для защиты сельскохозяйственных угодий площадью в 45 тыс. гектаров», – сказал Д. Карапетян.