Բիզնես-ներդրումները սպասարկելու համար հստակ մեխանիզմներ չունենք. Միքայել Մելքումյան
Մի կողմից ակտիվ քայլեր ենք կատարում՝ Հայաստան ներդրումներ բերելու համար, մյուս կողմից ապագա բիզնես-ներդրումները սպասարկելու համար հստակ մեխանիզմներ չունենք։ Դա նման է նրան, որ ծառերը տնկես՝ առանց ոռոգման համակարգի։ ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկմանը նման համեմատական անցկացրեց ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը:
«Սա լուրջ խնդիր է։ Ներդրումները պետք է պաշտպանվեն հստակ վարչարարության արդյունքում։
Կարող ենք առայժմ արձանագրել, որ դատական համակարգը չի սպասարկում բիզնես-շահը»,- ասաց նա։
Հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանն իր հերթին նկատեց, որ «ոչ միայն ծառն է տնկվում, այլև նրան զուգահեռ՝ ներդրվում է ոռոգման համակարգը»։
«Այո, այսօր լուրջ ներդրումներ են կատարվում թե ներդրումները խթանելու, և թե դատական համակարգը ադեկվատ դարձնելու՝ ներդրումները պաշտպանելու համար»,- ասաց նա։
Միքայել Մելքումյանը նկատեց նաև, որ դեպի Ռուսաստան կամ Արաբական երկրներ հայկական բերքի արտահանման ճանապարհին դժվարություններ են հանդիպում հատկապես Լարսի անցակետում։
«Որքան ես գիտեմ, 100 տոննա պտուղ-բանջարեղեն տեղափոխելու ժամանակ ավիացիոն ծախսերը 1 դոլարից ավել չեն։ Պետք է հասկանալ՝ բերքը ցամաքային տրանսպորտով և ավիացիայով տեղափոխշվելու որքան շահույթի կորուստ ունենք»,- ամփոփեց պատգամավորը։

Экономика 17:13 05/09/2017 Армения
С одной стороны, предпринимаются активные шаги для привлечения инвестиций в Армению, а с другой налицо отсутствие четко разработанных механизмов для обслуживания бизнес-инвестиций. Это похоже на посадку деревьев, но без внедрения оросительной системы. Об этом заявил сегодня вице-спикер Национального Собрания Армении Микаел Мелкумян в ходе обсуждения, состоявшегося в Постоянной комиссии по экономическим вопросам парламента РА.
«Это серьезная проблема. Инвестиции должны быть защищены в рамках четкого управления. На данный момент можно лишь констатировать, что судебная система не обслуживает интересы бизнес-среды», – отметил он.
В свою очередь председатель Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС РА Хосров Арутюнян отметил, что «не только дерево посажено, но и наряду с этим внедрена система орошения».
«Да, на сегодняшний день проводятся работы как по стимулированию инвестиций, так и для защиты инвестиций – посредством реформ в судебной системе», – подчеркнул он.
М. Мелкумян отметил, что при экспорте армянской продукции в Россию или арабские страны армянская сторона сталкивается с рядом проблем, в частности, на КПП Верхний Ларс.
«Насколько я знаю, при транспортировке 100 тонн фруктов и овощей на самолете затраты, по сравнению с наземным транспортом, не превышают одного доллара. Необходимо понять, сколько составят потери от прибыли при перевозке продукции наземным транспортом и авиацией», – резюмировал депутат.