Իրավունք 15:52 06/09/2017 Հայաստան
«Առաջարկում եմ, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում վերադառանալ իրավական դաշտ, դատավարությունն իրականացնել բացառապես օրենքով սահմանված կարգով»,- Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող  ՊՊԾ գնդի գրավմանը մասնակցած խմբից 14 անդամի դատակավարության ժամանակ հայտարարեց փաստաբան Արա Զաքարյանը՝ դիմելով նախագահող դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին:
Նրա խոսքով, օրենքն ուղղակիորեն նշում է, որ եթե վարույթին մասնակցում է պաշտպան, նրա բացակայության պայմաններում չի կարող իրականացվել դատական նիստ:
«Հորդորում եմ ձեզ, հարգելի նախագահող, հնարավորություն տալ պաշտպանական կողմին արդյունավետ պաշտպանություն իրականացնել, վերացնել ձևական խոչընդոտներ՝ մեզ խուզարկելու միջոցով զրկելով դատական դահլիճ մուտք գործելուց կամ ստիպված լինելով պայուսակը  թողնել և առանց անհրաժեշտ պարագաների մուտք գործել դատարանի դահլիճ»,- ասաց փաստաբանը:
Նա ընդգծեց, որ միջնորդում է հետաձգել դատական նիստը՝ ապահովելու դատավարության մասնակիցների առկայությունը, վերացնելու պաշտպաններին խուզարկելու ապօրինի գործընթացը:
Ա. Զաքարյանի միջնորդությանը միացան մյուս պաշտպանները:
«Այս միջնորդությանն ավելացնում ենք՝ բացառվի պաշտպանների նկատմամբ սկսված հալածանքը: Մեզ ահաբեկում են, ամեն մեկիս նկատմամբ տասից ավելի սանկցիաներ կան: Պաշտպանի ազատությունը, անկախությունը դրվել է Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամների բարեհաճության տակ. եթե իրենք ցանկանան, մենք կարող ենք շարունակել պաշտոնավարել որպես փաստաբաններ, եթե այդ տաս սանկացիաների դեպքում ցանկանան, որ թողնենք մեր գործունեությունը, փաստորեն, մեր արտոնագրերը մեզանից կվերցվի: Սա հալածանք է ամբողջ փաստաբանության նկատմամբ, հանձինս մեր նկատմամբ: Մեզ ահաբեկում է մի կողմից ձեր սանկցիաները, մյուս կողմից Դատական դեպարտամենտը և այլ պետական մարմինները»,- ասաց պաշտպաններից Տիգրան Հայրապետյանը:

Право 17:03 06/09/2017 Армения
В суде общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Норк Мараш продолжается процесс по делу о захвате в июле 2016г. полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении: на скамье подсудимых сразу 14 участников группы «Сасна црер». Это Ашот Петросян, Араик Хандоян, Арег Кюрегян, Армен Билян, Армен Ламбарян, Гагик Егиазарян, Эдвард Григорян, Мхитар Аветисян, Павел Манукян, Седрак Назарян, Смбат Барсегян, Варужан Аветисян, Каро Егнукян, Хачатур Гичян.
После перерыва в ходе сегодняшнего заседания адвокат Ара Закарян обратился к судье Артушу Габриеляну с призывом «вернуться в правовое поле и проводить судебный процесс исключительно в установленном законом порядке».
По его словам, если к процессу привлечен защитник, то заседания не могут проводиться в его отсутствии. Он попросил судью «устранить формальные препятствия для участия стороны защиты в виде обысков при входе в зал заседаний или вынужденном отказе брать с собою в зал портфель с необходимыми документами».
После этого адвокат ходатайствовал об отсрочке судебного заседания с целью обеспечить явку участников процесса и устранения незаконных обысков защитников.
Ходатайство А. Закаряна поддержали и другие адвокаты. «Добавим к этому ходатайству требование – исключить начатые против защитников преследования. Нас терроризируют, в отношении каждого из нас применено свыше десятка санкций», – сказал адвокат Тигран Айрапетян. По его словам, они стоят перед угрозой лишения лицензий, и это есть не что иное, как преследование в целом в отношении института адвокатуры.
«Против нас осуществляется террор: с одной стороны – в виде ваших санкций, с другой – Судебный департамент и иные госорганы», – сказал Т. Айрапетян.