Տնտեսություն 15:34 07/09/2017 Հայաստան
«Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրի  շրջանակում սեպտեմբերի 7-ի դրությամբ շահառուներին տրամադրվել է 101 միավոր գյուղտեխնիկա, որից 56  միավոր տրակտոր:
ԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հիշեցնում են, որ ծրագրի շրջանակում տնտեսավարողները կարող են ձեռք բերել տարբեր մակնիշների  տրակտորներ, հացահատիկահավաք կոմբայններ,հավաքիչ-մամլիչներ, տրակտորային շարքացաններ, գութաններ, խոտհնձիչներ, կարտոֆիլատնկիչներ, կարտոֆիլաքանդիչներ, կուլտիվատորներ, ֆրեզներ, սրսկիչներ և այլ գյուղատնտեսական տեխնիկա:
Գյուղտեխնիկայի ձեռքբերման պայմաններն են` 20% կանխավճար, տարեկան 2% լիզինգային տոկոսադրույք, 3-10 տարի մարման ժամկետ` կախված տեխնիկայի տեսակից:

Economy 16:16 07/09/2017 Armenia
As of September 7, 2017, in total 101 units of agricultural machinery, including 56 tractors have been provided to farmers within the financial lease of agricultural machinery, the State support for financial leasing, the ministry of agriculture reported in a release.
According to the source, at present “SME Investments,” “Card Agro credit” universal credit companies and “AGBA Leasing” credit organization are involved in the program.
To remind, the government adopted the state support program of leasing agricultural machinery in March, having the goal of providing agricultural machinery and equipment to farmers on affordable conditions through a state-supported leasing.
The agricultural machinery can be purchased on an advance payment of 20% and at a 2% annual leasing rate with a maturity period of 3-10 years, depending on the type of machinery.