Քաղաքական 15:17 08/09/2017 Հայաստան
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը ՀՀ նախագահին զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, զարգացման ծրագրերի, առկա խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումների մասին։ Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Սերգեյ Ավետիսյանը ներկայացրել է ավիացիայի ոլորտում միջազգային համագործակցության արդյունքները, ՀՀ ավիացիոն ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը, ինչպես նաև ՀՀ օդային տարածքի արդյունավետության բարձրացմանն ու ավիաընկերությունների համար բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված միջոցառումները:
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետն անդրադարձել է Եվրոպական միության, Եվրասիական տնտեսական միության և մի շարք գործընկեր պետությունների հետ ավիացիայի ոլորտում ՀՀ համագործակցության արդյունքներին՝ զեկուցելով 2017 թվականին մեկնարկած ՀՀ-ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքի, Եվրասիական տնտեսական hանձնաժողովի հետ մշակված և հաստատված տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների մասով համաձայնեցված քաղաքականության ճանապարհային քարտեզի և 27 պետության ավիացիոն իշխանությունների հետ վարված բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել գործընկերների հետ ավիացիայի ոլորտում հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ՝ ավիաընկերությունների համար ապահովելով անհրաժեշտ պայմաններ միջազգային չվերթների իրականացման համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության օդային կապակցվածության ընդլայնմանը, ՀՀ օդանավակայանների և ավիափոխադրումների շուկայի զարգացմանը, ավիացիոն ուսուցման մակարդակի բարձրացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, որոնց վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը Նախագահին ներկայացրել է նշված ուղղություններով միջոցառումների ցանկը, ինչպես նաև ավիացիայի ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության առաջիկա ծրագրերն ու ակնկալվող արդյունքները:

Политика 18:47 08/09/2017 Армения
Президенту Сержу Саргсяну представили ход переговоров по созданию единого воздушного пространства Армения – ЕС
В  ходе состоявшейся сегодня рабочей встречи с президентом РА Сержем Саргсяном начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении Сергей Аветисян доложил о проводимых в данной сфере реформах, проблемах и мероприятиях по их решению. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Сергей Аветисян представил итоги международного сотрудничества в сфере авиации, программы развития авиационных инфраструктур Армении, а также мероприятия по повышению эффективности управления воздушным пространством и улучшению бизнес-среды для авиакомпаний.
В ходе встречи начальник ГУГА обратился также к результатам сотрудничества со странами Евросоюза, Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и рядом других государств-партнеров. С. Аветисян представил ход стартовавших в 2017 году переговоров по созданию единого воздушного пространства Армения – ЕС, обратился к разработанной и утвержденной совместно с Евразийской экономической комиссией дорожной карте по согласованию транспортной политики и результатам переговоров с авиационными властями 27 государств.
Президент С. Саргсян поручил вести с партнерами последовательную работу с целью укрепления и развития отношений в авиационной сфере, обеспечивая необходимые условия для осуществления авиакомпаниями международных рейсов.
На встрече обсуждался также ряд вопросов, касающихся расширения воздушного сообщения Армении, развития аэропортов и рынка авиаперевозок, повышения уровня авиационного обучения. По данным вопросам президент дал соответствующие поручения.
С. Аветисян представил Сержу Саргсяну список мероприятий по указанным направлениям, а также предстоящие программы сотрудничества с международными организациями в сфере авиации и намечаемые результаты.