Քաղաքական 15:17 08/09/2017 Հայաստան
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը ՀՀ նախագահին զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, զարգացման ծրագրերի, առկա խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումների մասին։ Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Սերգեյ Ավետիսյանը ներկայացրել է ավիացիայի ոլորտում միջազգային համագործակցության արդյունքները, ՀՀ ավիացիոն ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը, ինչպես նաև ՀՀ օդային տարածքի արդյունավետության բարձրացմանն ու ավիաընկերությունների համար բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված միջոցառումները:
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետն անդրադարձել է Եվրոպական միության, Եվրասիական տնտեսական միության և մի շարք գործընկեր պետությունների հետ ավիացիայի ոլորտում ՀՀ համագործակցության արդյունքներին՝ զեկուցելով 2017 թվականին մեկնարկած ՀՀ-ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքի, Եվրասիական տնտեսական hանձնաժողովի հետ մշակված և հաստատված տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների մասով համաձայնեցված քաղաքականության ճանապարհային քարտեզի և 27 պետության ավիացիոն իշխանությունների հետ վարված բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել գործընկերների հետ ավիացիայի ոլորտում հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ՝ ավիաընկերությունների համար ապահովելով անհրաժեշտ պայմաններ միջազգային չվերթների իրականացման համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության օդային կապակցվածության ընդլայնմանը, ՀՀ օդանավակայանների և ավիափոխադրումների շուկայի զարգացմանը, ավիացիոն ուսուցման մակարդակի բարձրացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, որոնց վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը Նախագահին ներկայացրել է նշված ուղղություններով միջոցառումների ցանկը, ինչպես նաև ավիացիայի ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության առաջիկա ծրագրերն ու ակնկալվող արդյունքները:

Politics 16:30 08/09/2017 Armenia
During a working meeting held with the President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, Head of General Department of Civil Aviation by the Government of the Republic of Armenia (GDCA) Sergey Avetisyan reported progress in the reforms being implemented in the sphere of aviation, development programs, existing problems and the measures aimed at their solution, the press department of the President’s Office reports.
Sergey Avetisyan dwelt on the results of international cooperation, the aviation infrastructure development programs, as well as on the steps aimed improving the airspace and the business environment for air carriers in the Republic of Armenia.
Detailing the results of cooperation with the European Union, the Eurasian Economic Union and a number of partner countries, the GDCA Head reported on the ongoing EU-Armenia talks over the common aviation zone, which kicked off in 2017, the Eurasian Economic Commission-approved roadmap of coordinated policy and the outcome of negotiations with 27 nations’ aviation authorities.
The President of the Republic of Armenia instructed him to consistently work with partners in order to strengthen and develop relationship in the aviation industry, providing the necessary conditions for the implementation of international flights.
The meeting discussed issues related to the expansion of Armenia’s air connectivity, the development of airports and air transport markets and the level of air training in the Republic of Armenia. In this connection, the President gave relevant instructions.
The GDCA Head presented an action plan in the above-stated directions, as well as the upcoming programs and expected results of cooperation with international aviation organizations.