Դավիթ Բաբայան. Լապշինն ազատ արձակվեց միջազգային ճնշումների ներքո
Ադրբեջանը Լապշինին ազատ է արձակել ոչ իր սեփական կամքի համաձայն: Նրա վրա մեծ ճնշում է գործադրվել: Անդրադառնալով բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի ազատ արձակման խնդրին, «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ադրբեջանն այնպիսի պետություն է, որ հերոսացնում է դահիճներին, մոլագարներին, քնած հայ սպային գլխատած անորմալ անձնավորություններին, որոնց պետք է ցմահ ազատազրկեն, ինչպես եղավ Հունգարիայում: Սակայն Ադրբեջանը գնեց Սաֆարովին, Հունգարիային կաշառելով և  այդ խիստ վտանգավոր մոլագարին դարձրեց Ադրբեջանի ազգային հերոս»,- նշեց Բաբայանը և հավելեց, որ նման երկրում Լապշինի պես անձնավորությանը պետք է հատուկ ձևով պատժեին, այն պարագայում, որ նա ոչ մի հանցանք չէր գործել, սակայն հաշվի չեին առել քաղաքակիրթ աշխարհի արձագանքի խորությունը:
Բաբայանի համոզմամբ, նրանք Լապշինի միջոցով բեմադրեցին, որ Ադրբեջանը ոչ մեկից չի վախենում ու հաշվետու էլ չէ իր արարքների համար: Ըստ էության նրանք անցան, այսպես ասած, կարմիր գիծը, և սկսվեց ճնշումներ գործադրվել միջազգային հանրության կողմից, որին չկարողացան դիմակայել:
«Որպեսզի փրկի իր առանց այն էլ սևացած դեմքը, Ադրբեջանը ստիպված եղավ Լապշինից բացի համաներում կիրառել նաև այլ բռնադատվածների նկատմամբ՝ ցույց տալու համար այն, որ այդ քայլին գնացել են ոչ թե պարտադրված, ոչ թե ճնշումների ներքո, այլ իր բարի կամեցողությունից դրդված: Սակայն ակնհայտ է, որ Թուրան գործակալության տնօրենի ազատ արձակումը շեղող քայլ էր: Դժվար է միանշանակ ասել, թե սա արդյոք մի գործընթաց է՝ կապված Լապշինի հետ: Բայց այն, որ Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային հանրության վերաբերմունքը կոշտացել է, սա միանշանակ է»,- նշեց նա:

Politics 19:06 12/09/2017 NKR
Azerbaijan released Russian-Israeli blogger Lapshin against its own will, and the decision was made under huge international pressure, Davit Babayan, spokesperson to Artsakh President told Panorama.am.
“Azerbaijan usually glorifies executioners, wild people, and fanatics axing asleep officer to death who would serve life imprisonment in other places, as in Hungary. Yet Azerbaijan bought Safarov, bribing Hungary and made hero of that extremely dangerous madman,” Babayan said, adding persecution of the blogger Lapshin who committed no crime seems ‘legitimate’ in Azerbaijan. In Babayan’s words, however, Azerbaijanis underestimated the reaction of the civilized world.
To Babayan’s conviction, Azerbaijan used the Lapshin case to show it is not afraid of anything and is not accountable for its actions. “Actually, they crossed the so-called red line and failed to withstand the international pressure,” the president’s spokesperson noted.
“In a desperate attempt to save its face, Azerbaijan was forced to pardon the blogger along with number of prisoners to show it took the move out of good will. The release of the head of Turan agency was explicitly a move aimed at distracting attention and it is difficult to claim whether the amnesty was connected with Lapshin. The fact remains that the international community has toughened its approach toward Azerbaijan,” Babayan said.
To remind, Azerbaijani President Ilham Aliyev signed an order on Monday on pardoning the blogger. The latter was sentenced by the Baku court on grave crimes on July 20, 2017 over his visit to Nagorno-Karabakh, following a criminal case launched into “repeated public anti-state calls” and what they claimed as “illegal crossing of Azerbaijan’s state border.”