Մշակույթ 20:24 14/09/2017 Հայաստան
Համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ սեպտեմբերի 13-ին ելույթ է ունեցել  դասական երաժշտության ամենահայտնի և հեղինակավոր «Գրամոֆոն-2017» մրցանակաբաշխության ընթացքում:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՊՀՆ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,  նվագախմբից,  մրցանակաբաշխության հանդիսավոր երեկոն անցկացվել է Լոնդոնում՝ Նորթամբերլենդ պողոտայի հանդիսավայրում: Երեկոյի ընթացքում Համահայկական նվագախումբը կատարել է Խաչատրյանի, Շոստակովիչի, Շորի, Պրոկոֆևի և այլ կոմպոզիտորների գործերից: Նվագախմբի և Սերգեյ Սմբատյանի ելույթներն ընդունվել են  մեծ ջերմությամբ ու ոգևորությամբ:
Երեկոյի ընթացքում Համահայկական նվագախմբին միացել են նաև դասական երաժշտության ամենահայտնի անունները՝ «Գրամոֆոնի» ներկա և նախկին մրցանակակիրները՝ շնորհավորելով այս խոշորամասշտաբ իրադարձության հոբելյանը։  Ի դեպ, նշենք, որ նախորդ տարիներին «Գրամոֆոնի» հանձնման հանդիսավոր երեկոները ղեկավարել են այնպիսի հայտնի դիրիժորներ, ինչպիսիք են սըր Քոլին Դևիսը, սըր Անտոնիո Պապանոն և այլք։ Այս տարի այդ պատիվը վերապահված էր մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանին, ով Լոնդոնում ուսանել է հենց Քոլին Դևիսի մոտ։
Երկրորդ տարին անընդմեջ արարողությունն ուղիղ հեռարձակվել է medici.tv-ով. այդպիսով ամբողջ աշխարհի դասական երաժշտության սիրահարները հնարավորություն ունեին դիտելու բոլոր կատարումները և մրցանակակիրների ելույթները:
Ավելի վաղ «Գրամոֆոն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ջեյմս Ջոլին նշել էր՝  ուրախ են, որ իրենց միանալու է Համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ բաղկացած աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հայ երաժիշտներից։ Արարողության ընթացքում Ջոլին հատուկ շնորհակալություն են հայտնել Սերգեյ Սմբատյանին ու Համահայկական նվագախմբին՝ բրիտանացի կոմպոզիտոր Գուստավ Հոլստի ստեղծագործությունը կատարելու համար:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Համահայկական նվագախմբի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը medici.tv-ի ուղիղ եթերում հեռարձակված հարցազրույցում տեղեկացրել է, որ Համահայկական նվագախումբն այս տարի ապրիլի 24-ին համերգ է ունեցել Երևանում՝ հանդես գալով մի քանի այլ դիրիժորների ղեկավարությամբ:
«Մենք շատ ուրախ ենք: Մեզ համար մեծ պատիվ էր այստեղ գտնվել: Հայաստանում մենք ունենք դասական երաժշտության հիասքանչ ավանդույթներ: Դուք ամենուր կարող եք տեսնել հիասքանչ հայ երաժիշտների: Գաղափարն այն էր, որպեսզի համախմբենք նրանց բոլորին մեկ տեղում, որպեսզի նրանք ելույթ ունենան միասին»,-նշել է Սերգեյ Սմբատյանը:
Նա նաև նշել է, որ Համահայկական նվագախմբի երաժիշտները հանդես են գալիս աշխարհի առաջատար նվագախմբերում.նրանք ծնվել ու մեծացել են Հայաստանում, սովորել են միևնույն կոնսերվատորիայում, այսինքն՝ միևնույն ավանդույթների կրող են: Եվ նման նախագծերը հիասքանչ հնարավորություն են՝ ցույց տալու, որ մենք՝ հայերս, կարող ենք միասնական լինել: Մաեստրո Սմբատյանը նաև հույս է հայտնել, որ նվագախումբն ավելի հաճախակի ելույթներ կունենա:
Նշենք, որ «Գրամոֆոնը» դասական երաժշտության ամենանշանակալի մրցանակաբաշխությունն է, ինչպես Օսկարը՝ կինոարվեստի, Նոբելյանը՝ գիտության, Բուկերը՝ գրականության բնագավառներում։ «Գրամոֆոն» ամենամյա մրցանակը տրվում է դասական երաժշտության ասպարեզում տարվա լավագույններին: Ի դեպ, 2017-ը «Գրամոֆոնի» համար հոբելյանական էր. նշվում էր վերջինիս 40-ամյակը։

Culture 20:24 14/09/2017
The Pan-Armenian Orchestra, headed by Sergey Smbatyan, performed at the most prestigious Gramophone Classical Music Awards
On September 13 the Pan-Armenian Symphony Orchestra, headed by conductor Sergey Smbatyan, performed at the Gramophone Classical Music Awards 2017, the most famous and prestigious event. The glittering event took place in the stunning venue of Northumberland Avenue, London. During the concert the Pan-Armenian Orchestra presented compositions by Khachaturian, Shostakovich, Shor, Prokofiev and other composers. The performances of the orchestra and Sergey Smbatyan were warmly received.
The Pan-Armenian Orchestra was joined with some of the biggest names in classical music as Gramophone Award winners past and present take to the stage to celebrate the 40th anniversary of these prestigious awards. In previous years, Gramophone Awards ceremonies were conducted by famous conductors like Sir Colin Davis, Sir Antonio Pappano and others. This year’s honor was reserved for maestro Sergey Smbatyan, who studied with Sir Colin Davis in London.
For the second year running, the ceremony was live-streamed on medici.tv, so classical music lovers from all around the globe had the opportunity to watch all of the performances, acceptance speeches.
James Jolly, Gramophone’s Editor-in-Chief, noted that they were delighted to be joined by the Pan-Armenian Symphony orchestra, comprised of the Armenian musicians from the best orchestras all over the world. During the evening Jolly thanked Sergey Smbatyan and the Pan-Armenian Orchestra for performing composition by British composer Gustav Holst.
The Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia, the conductor of the Pan-Armenian Orchestra Sergey Smbatyan in an interview with medici.tv informed that the Pan-Armenian Orchestra had a concert on April 24, 2017 in Yerevan, performing headed by several conductors.
“We are very happy. It’s a great honor to be here. We have great classical music traditions in Armenia. You can find great Armenian musicians everywhere. The idea was to unite them, so they can perform together”,-Sergey Smbatyan noted.
Maestro Smbatyan added that the musicians of the Pan-Armenian Orchestra are playing at the world’s leading orchestras. They were born and raised in Armenia, studied at the same Conservatory, thus they bear the same traditions. And such projects show that the Armenians can be united. Maestro Smbatyan hoped that the orchestra will perform more often.
Gramophone is the most significant classical music award, the same as the Oscar is in the field of cinema, the Nobel prize is in the field of science and the Booker prize in the field of literature. Gramophone Awards celebrate the very best of the last year of classical music. This year it celebrated its 40th anniversary.