Հասարակություն 11:12 15/09/2017 Հայաստան
Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ համայնքում ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ ավելի քան 25 տարի, արտաքին լուսավորության համակարգ չի եղել։ Ժամանակի ընթացքում էլ ենթակառուցվածքները մաշվել են և շարքից դուրս եկել։
Կարևոր համարելով համայնքների զարգացումը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC)  և  ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, կարգավորել են գյուղի հիմնական փողոցների լուսավորության հարցը։ Ծրագրի արդյունքում՝ տեղակայվել է 50 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ:  Լուսավորվել է 1800 մետր երկարությամբ տարածք:
Ընկերությանունից հայտնում են, որ նորակառույց էներգախնայող համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, համայնքի ղեկավար Գարիկ Հակոբյանը և բնակիչները:
«Այն ճանապարհը, որն ընտրել ենք համայնքներում ենթակառուցվածքներ զարգացնելու համար, արդարացված է և՛ տնտեսական, և՛ բնապահպանական, և՛ բարոյական տեսանկյունից: Առաջին հայացքից տպավորություն է ստեղծվում, որ ծրագրով լուծվում է միայն լուսավորության խնդիրը: Իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով կարգավորվում են առավել կարևոր հարցեր. Էներգախնայողություն, ֆինանսական միջոցների արդյունավետ կառավարում, սեփական հողն ու երկիրը շենացնելու՝ գյուղացուն փոխանցվող վստահություն: Սա մի ծրագիր է, որի արդյունավետության հաշվարկն սկսվում է լուսավորվելու պահից և շարունակվում տարիների ընթացքում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա: Արտաքին լուսավորության բնապահպանական և էներգախնայող այս համակարգի ներդրման շնորհիվ, գյուղերն  էականորեն կրճատում են իրենց ֆինանսական բեռը՝ խնայված միջոցներն ուղղելով  համայնքային կյանքի աշխուժացմանը:
Ծովակ համայնքում 1827-1828 թվականներին բնակություն են հաստատել Արևմտյան Հայաստանի Մշո գավառից գաղթածները: 1920-ական թվականներից Ծովակը հայտնի է եղել իր նավահանգստով, որտեղից իրականացվել է նավթամթերքի և տորֆի տեղափոխում: Հին գյուղի ավերակների և բնակիչների մասին վկայություններ կան ներկայիս գյուղի տարածքի արևմտյան բարձրադիր մասում:
Մոտ 3500 բնակիչ ունեցող գյուղում հիմնականում զբաղվում են մանր ու խոշոր եղջերավորների անասնաբուծությամբ, թռչնաբուծությամբ,  կարտոֆիլի և հացահատիկային բույսերի, ինչպես նաև բանջարաբոստանային, կերային կուլտուրաների մշակմամբ:

Society 11:50 15/09/2017 Armenia
Tsovak community had not had any outdoor lighting system since the collapse of the Soviet Union. Over time, all the infrastructures had worn out. Realizing the importance of the community development, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), in cooperation with VivaCell-MTS, resolved the illumination issue of the main village streets in the frames of Alternative Energy project. As a result, 50 outdoor LED light systems have been installed, covering a 1,800 meter long area.
As the company reported in a release, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the director of the FPWC Ruben Khachatryan, head of Tsovak community Gagik Hakobyan, and community residents attended the launching ceremony of the newly constructed energy efficient system.
“The path we have chosen for rural infrastructure development is justified from economic, environmental and equally moral perspectives. At first glance, the program seems to be aimed merely at solving the outdoor lighting problem of communities. Yet, the long-term impact of the program spreads on a number of issues: energy efficiency, efficient management of financial resources, boosting the spirit of villagers by providing decent living conditions and improving their life quality. So, this program starts by solving the problem of outdoor lighting, but continues to contribute to the development of rural communities over the course of many years,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
In contrast to light bulbs, LED lights are more energy efficient, durable, and can serve for a much longer period consuming 80% less electricity. Due to the introduction of environmentally friendly and energy efficient outdoor lightening system, villages curtail their financial expenditure, directing the saved amounts to the improvement of community life.
Since 1827-1828, repatriates from Mush of Western Armenia have lived in Tsovak community. Tsovak has been famous for its ports where oil and peat production have been transported since 1920.  There is some evidence of the old village ruins and residents in the western parts of the village.