ԵՊՀ-ում տագնապալի վիճակ է. «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ ԵՊՀ-ում տագնապալի վիճակ է։ Չնայած ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի հավաստիացումներին, որ ուսանողների թվի զգալի կրճատումը չի ազդի աշխատավարձի ֆոնդի վրա, այնուամենայնիվ ԵՊՀ դասախոսների աշխատավարձը կրճատվել է, ինչն առաջացրել է դասախոսական կազմի դժգոհությունը։
«Նշենք, որ Սիմոնյանի կանխատեսմամբ՝ հաջորդ տարի սպասվում է էլ ավելի վատ վիճակ, որովհետև այս տարի դպրոցն ավարտել է 20 հազար հոգի, իսկ ԵՊՀ ընդունվել է 2602-ը։ Սիմոնյանի խոսքով՝ բոլոր բուհերը այս ամենի հետևանքով ֆինանսական փոսում կհայտնվեն։ Այս իրավիճակը, ըստ Արամ Սիմոնյանի, իրեն զգացնել կտա մի քանի տարի շարունակ»,-գրել է թերթը։

Пресса дня 11:15 15/09/2017 Армения
Газета «Жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в Ереванском государственном университете (ЕГУ) сложилась тревожная ситуация. Несмотря на заверения ректора ЕГУ Арама Симоняна, что значительное снижение числа студентов не повлияет на фонд зарплаты, зарплата преподавателей ЕГУ, тем не менее, сократилась, что вызвало недовольство преподавательского состава.
«Отметим, что согласно прогнозам Симоняна, в будущем году ситуация будет хуже, поскольку в этом году школу закончили 20 тысяч человек, а в ЕГУ поступили 2602 человек. По словам Симоняна, из-за этого все вузы окажутся в финансовом кризисе. Такая ситуация, по мнению Арама Симоняна, будет продолжаться несколько лет подряд», - пишет газета.