Տնտեսություն 15:47 20/09/2017 Հայաստան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են օրեր առաջ Տավուշի մարզի Հաղարծին գյուղում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև անտառային ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը վարչապետ Կարապետյանին զեկուցել է բնակիչների մտահոգությունների մասին և խնդրի լուծման առաջարկություններ ներկայացրել:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին համալիր վերլուծություն ներկայացնել անտառհատումների ծավալի (ապօրինի և օրինական), անտառպահպանության և անտառտնտեսությունների գործունեության վերաբերյալ՝ առաջարկելով սահմանել անտառհատումների որոշակի շեմ և խիստ պատիժ նախատեսել այն խախտողների նկատմամբ:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել նաև անտառային ոլորտի բարեփոխումների հայեցակարգի լրամշակված տարբերակը: Զեկուցվել է անտառների պահպանության, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարի, հսկողության և մոնիթորինգի, անտառային տնտեսության զարգացման և պատասխանատու կառույցների օպտիմալացման ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումների մասին:
Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել  «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ում կառուցվածքային և գործառութային բարեփոխումներին, որոնք կնպաստեն այդ կառույցի աշխատանքի արդյունավետության և հասցեականության բարձրացմանը: Ընդհանուր առմամբ հավանության արժանացնելով առաջարկվող փոփոխությունները՝ վարչապետը հանձնարարել է հայեցակարգի նախագիծը քննարկել շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ:

Экономика 18:26 20/09/2017 Армения
В ходе состоявшегося сегодня у премьер-министра Армении Карена Карапетяна совещания были обсуждены сложившаяся на днях в селе Агарцин Тавушской области РА ситуация, а также ход реформ в лесной сфере. Подробности представляет пресс-служба армянского правительства.
Губернатор Тавушской области Армении Овик Абовян доложил премьеру Карену Карапетяну о беспокоящих местное население вопросах, представив предложения по решению проблемы.
Карен Карапетян поручил ответственным представить комплексный анализ касательно объема вырубки леса, деятельности лесных хозяйств, предложив установить определенный порог вырубки и предусмотреть жесткое наказание для нарушителей.
Главе правительства был представлен также доработанный вариант концепции реформ лесной сферы. Было доложено о запланированных мероприятиях в направлении сохранения, охраны лесов, борьбы с незаконной вырубкой, контроля и мониторинга, развития лесного хозяйства и оптимизации ответственных структур.
В частности, были затронуты структурные и функциональные реформы в ГНКО «Армлес», которые будут способствовать повышению эффективности и адресности работы данной структуры. В целом одобрив предлагаемые изменения, премьер поручил обсудить проект концепции с заинтересованными ведомствами.