Քաղաքական 11:11 20/09/2017 Աշխարհում
Միլիոնավոր մարդիկ թրաֆիքինգի, հարկադրանքի հետևանքով հայտնվում են աշխատանքի շահագործման ցանցում, որից երբեմն չեն կարողանում դուրս գալ:  Խախտվում ու անտեսվում  են հարյուր հազարավոր մարդկանց իրավունքներ, որոնք աշխատում են դաշտերում, հանքերում կամ էլ տնային տնտեսությունում: Շատերը համարվում են սեռական ստրուկներ կամ էլ ապրում են պարտադրված ամուսնության մեջ:
ՄԱԿ-ի պաշտոնական էջում ներկայացված այս տվյալները վերջին հետազոտությունների արդյունքներն են, որոնք անցկացվել են Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ու Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հովանու ներքո: Հետազոտության մեջ ներկայացված է  աշխարհում ժամանակակից ստրկության իրական ծավալները:
Ըստ աղբյուրի, 2016-ին ստրկության զոհ է դարձել ավելի քան 40 մլն մարդ: Նրանցից 152 մլն-ը 5-17 տարեկան են: Կոնտրաբանդայի առևտրի գլխավոր «ապրանքը» աղջիկներն ու կանայք են:  Նրանց թիվը կազմում է 29 մլն կամ ստրկության մեջ հայտնվածների 71 տոկոսը:
40 մլն-ից 25 մլնը ենթարկվում է աշխատանքային շահագործման, իսկ 15 մլնն ապրում է  հարկադիր ամուսնության մեջ:
«Մարդկանց առևտուրն ու ստրկության ժամանակակից ձևերը համարվում են գլոբալ հանցագործություն  և վերաբերում են աշխարհի բոլոր երկրներին»,-ասված է ՄԱԿ-ի կայքէջում:

Over 40 million people caught in modern slavery, 152 million in child labour – UN
More than 40 million people around the world were victims of modern slavery – forced labour and forced marriage – in 2016, a United Nations study has found, revealing the true scale of such practices that disproportionately affect women and girls.
Global estimates of modern slavery: Forced labour and forced marriage show that among the victims, about 25 million were in forced labour, and 15 million were in forced marriage, the official website of the UN reports.
Of the total, almost 29 million – or 71 per cent – are women and girls. Women represent 99 per cent of victims of forced labour in the commercial sex industry and 84 per cent of people in forced marriage.
The study was prepared jointly by the UN International Labour Organization (ILO) and Walk Free Foundation, in partnership with the UN International Organization for Migration (IOM).
A separate ILO study, Global estimates of child labour: Results and trends, 2012-2016, confirmed that about 152 million children, aged between 5 and 17, were subject to child labour.
“The world won’t be in a position to achieve the Sustainable Development Goals unless we dramatically increase our efforts to fight these scourges,” said ILO Director-General Guy Ryder.
“These new global estimates can help shape and develop interventions to prevent both forced labour and child labour,” he added.