Մշակույթ 17:53 21/09/2017 Հայաստան
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում հոկտեմբերի 5-ին կբացվի լեհ հայտնի նկարիչ Հենրիկ Չեշնիկի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը` «Վտանգավոր Խաղեր»: Panorama.am-ին տեղեկացրեցին Ազգային պատկերասրահից:
Հենրիկ Չեշնիկը ցուցադրվում է 1970-ականների սկզբից: Մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների՝ հայրենիքում ու արտասահմանում: Ինչպես և շատ արվեստագետներ, տարվել է ավանգարդիստական և պոստմոդեռնիստական ուղղություններով: Օժտված է գրաֆիկական բացառիկ ձիրքով, հմտորեն տիրապետում է գծին: Հ. Չեշնիկի ստեղծագործությունները առանձնանում են երբեմն գրոտեսկի հասնող ծայրահեղ արտահայտչականությամբ: Նրա կերպարների աշխարհը խորհրդանշական է և բազմաշերտ, այստեղ առկա են հղումներ սյուրռեալիստների, էքսպրեսիոնիստական և աբստրակտ ուղղությունների արվեստին: Այդ մասին են վկայում նկարչի գեղարվեստական հակումները՝ Վ. Վան Գոգից, Է. Շիլլեից, Օ. Կոկոշկայից, Պ. Կլեեից մինչև Ֆ. Բեկոն:
Այժմ պրոֆեսոր Հենրիկ Չեշնիկը աշխատում է Գդանսկի Գեղարվեստի ակադեմիայում, որտեղ նա ժամանակին սովորել է գեղանկարի բաժնում, ղեկավարում է Գեղանկարի և գծանկարի հիմունքների արվեստանոցը:

Культура 18:21 21/09/2017 Армения
В Национальное галерее Армении 5 октября откроется выставка работ известного польского художника Хенрыка Чешника «Опасные игры». Об этом сообщили Panorama.am из НГА.
Хенрык Чешник дебютировал в начале 1970-х годов. Участник множества выставок на родине и за рубежом. Как и многие мастера, увлекался авангардными и постмодернистскими течениями. Обладает незаурядным графическим даром, виртуозно владеет линией, указывают в галерее.
«Произведения художника проникнуты экспрессией, порой доходящей до гротеска. Мир его образов символичен и многослоен, в них отчетливы реминисценции искусства сюрреалистов, мастеров экспрессионистского и абстрактного направлений. Об этом свидетельствуют художественные пристрастия живописца от В. Ван Гога, Э. Шилле, О. Кокошки, П. Клее до Ф. Бэкона», – отмечается в сообщении.
В настоящее время профессор Х. Чешник работает в Академии искусств в Гданьске, где в свое время учился на факультете живописи, руководит Мастерской основ живописи и рисунка.