«Հայ ֆեստ»-ը կանցկացվի «Մենք 15 տարեկան երիտասարդ ենք» խորագրով
Հոկտեմբերի 1-8-ը կանցկացվի «Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական 15-րդ փառատոնը, որը կրում է «Մենք 15 տարեկան երիտասարդ ենք» (We are15years old young) խորագիրը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանն ասաց, որ այս տարի փառատոնը կհյուրընկալի 20 երկրից ժամանած 250 մասնակիցների և հյուրերի, նրանց թվում հեղինակավոր արվեստագետների, արտմենեջերների, միջազգային փառատոնի նախագահների Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Բրազիլիայից, Իտալիայից, Բուլղարիայից, Շվեդիայից, Լեհաստանից, Իսրայելից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Վրաստանից և այլ երկրներից:
Երևանյան 12 բեմահարթակներում կցուցադրվի ավելի քան 50 ներկայացում:
Նա նշեց, որ թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտելու դրամատիկական, երաժշտական, պարային, մոնոներկայացումներ, մուլտիմեդիային, տիկնիկային, ֆիզիկական, շարժման, կրկեսային, մանկական, ինչպես նաև բացօթյա ներկայացումներ:
Փառատոնի հյուրերը կանցկացնեն վարպետության դասընթացներ:
Փառատոնի նշանավոր ներկայացումներից են «Չի Տուլա Լիմնիոս» թատրոնի «Տեմպուս ֆուգիտ» (Գերմանիա), «Կանդոկո» թատրոնի «Դու և Ես Գիտենք» (Մեծ Բրիտանիա) ներկայացումները:
Երևանյան թատրոններից «Հայ ֆեստ»-ի հիմնական ծրագրում հանդես կգան Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային, Կամերային, «Փոքր» և «Միհր» թատրոնները:
Փառատոնը կբացվի Սուխումիի դրամատիկ թատրոնի «Յակիշ և Պուպչե» (Վրաստան) ներկայացումով՝ Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում (բեմադրիչ՝ Դավիթ Սակվարելիձե):
Ա. Ղուկասյանը նաև տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի 6-8-ը Երևանում կկայանա IETM (Կատարողական արվեստի միջազգային ցանց)-ի «Քարավան Թբիլիսի-Երևան 2017» հանդիպումը: Նրանց նպատակն է նպաստել հայ ժամանակակից կատարողական արվեստին, ինչպես նաև ընտրել գործընկերներ հետագա համագործակցության համար:

Yerevan to host 'Hay Fest' International Performing Arts Festival on 1-8 October
Armenia is scheduled to host the 15th edition of ‘Hay Fest’ International Performing Arts Festival on 1-8 October.
This year, the festival titled ‘We are 15 years old young’ will host some 250 participants and guests from 20 countries, the festival director Artur Ghukasyan told a news conference on Friday. Mr. Ghukasyan detailed that among the guests are prominent art experts, art managers, presidents of international theatre festivals from the UK, U.S., Brazil, Italy, Bulgaria, Sweden, Poland, Israel, Germany, Greece, Kazakhstan, Russia, Iran, Georgia and other states.
More than 50 performances will be played on 12 venues in capital city Yerevan. The director added that the theatre lovers will have an the opportunity to watch productions in the genres of drama, music, dance, mono performances, mime, movement, circus, street performances, puppet/marionette, etc. The guests of the festival will deliver master classes.
The ‘Hay Fest’ International Performing Arts Festival will be opened with the “Yakish and Pupche" performance by Sukhumi Dramatic Theatre of Georgia at Stanislavski Russian Theatre of Yerevan.
Artur Ghukasyan also informed that on 6-8 October Yerevan will host Caravan Tbilisi & Yerevan 2017 meeting of IETM (Informal European Theatre Meeting), which aims at contributing to the contemporary Armenian performing arts, as well as finding out partners for further cooperation.