Գորիսի դպրոց սնունդ առաքողը դիզենտերիայով հիվանդ է եղել. Լևոն Մկրտչյան
«Պարենի համաշխարհային կազմակերպության ծրագրի մեջ չընդգրկված դպրոցների ճաշարաններում սանիտարահիգիենիկ վիճակը բարվոք չէ»,- այսօր լարգրողների հետ հադնիպմանն ասաց Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն՝ անդրադառնալով Գորիսի դպրոցի աշակերտների աղիքային վարակի դեպքին։
Նախարարի խոսքով՝ կան դպրոցներ, որոնց ճաշարանները չունեն սառնարաններ, գազօջախներ և չեն կարողանում վերահսկել տաք սննդի որակը:
«Պարենի համաշխարհային կազմակերպության մեր գործընկերների հետ ներկայումս այդ հարցն ենք ուսումնասիրում: Մեր գործընկերներն ասում են՝ ավելի լավ է երեխային կոնցենտրատներով հյութեր, շաքարով բուլկի չտալ, քան տալ նման սնունդ»,- նշեց նախարարը։
Նախարարն ասաց, որ Գորիսի դեպքի հստակ պատճառը դեռ չգիտի, բայց նախնական տվյալներով սնունդ առաքողը դիզենտերիայով հիվանդ է եղել։
Լևոն Մկրտչյանը հավելեց, որ «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպությունը ևս ուսումնասիրություններ է կատարել և պարզել, որ ավագ դպրոցում սովորողներից շատերի մոտ աղիքային խնդիրներ կան, քանի որ տարրական դասարաններում տաք սնունդ չեն ստացել:
«Մենք պետք է կարողանանք դպրոցներում սննդի որակը պահել, բայց գրանցված դեպքերը դարձնել առիթ և ասել, որ տաք սնունդը պետք է դպրոցներից հանենք, ճիշտ չէ»,- նշեց նախարարը։
- Գորիսում 1-4-րդ դասարանների աշակերտների մոտ աղիքային վարակի պատճառը աղտոտված սննդամթերքն է. ԱՆ
- Դպրոցական սնունդ. Ոչ թե բուլկի, խաչապուրի, այլ յոգուրտ, բանան ու խնձոր
- Լևոն Մկրտչյան. Չի բացառվում, որ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակում ընդգրկվեն Երևանի դպրոցները
- «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը կշարունակվի
- Ինչո՞ւ են մանկապարտեզներում հաճախացել երեխաների թունավորումները
- Պիպոյանը՝ Եղվարդի դեպքի մասին. «Դանակը հասավ ոսկորին»
- Եղվարդում հոսպիտալացվել է 54 երեխա. Հարուցվել է քրեական գործ
- Անորակ սնունդ մատակարարելու համար տուգանված ընկերությունը պետբյուջեի գումարները փոշիացնելու նոր մեթոդ է մշակել

Здоровье 20:00 22/09/2017 Армения
Ситуация с санитарно-гигиеническими условиями в школьных столовых Армении, не включенных во Всемирную продовольственную программу, оставляет желать лучшего. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр образования и науки Армении Левон Мкртчян, комментируя вспышку острой кишечной инфекции, зарегистрированную среди учеников 1-4 классов школы №3 города Горис Сюникской области РА.
По словам министра, существуют даже школы, в которых нет холодильников, газовых плит, посему в данных учебных заведениях невозможно проконтролировать качество продовольствия.
«На данный момент мы вместе с нашими коллегами из Всемирной продовольственной программы изучаем данный вопрос. Наши партнеры говорят, что лучше не давать детям концентрированные соки и булочки с сахаром, нежели давать подобную пищу», – отметил Л. Мкртчян.
Министр отметил, что на данный момент неизвестна причина инцидента в школе Гориса, однако по предварительным данным, поставщик еды был заражен дизентерией.
«Необходимо сохранить качество пищи в школах, однако исходя из зарегистрированных случаев говорить, что необходимо убрать из школьного меню горячие блюда, было бы неверным», – отметил министр.
Напомним, 20 сентября, вследствие вспышки острой кишечной инфекции, зарегистрированной среди учеников 1-4 классов школы №3 города Горис Сюникской области Армении, в местный медицинский центр были доставлены 27 детей, состояние которых было оценено как средней тяжести. Согласно информации, у пациентов наблюдались одинаковые жалобы: понос, в том числе, кровавый, высокая температура, тошнота, рвота. Кроме того, позже были выявлены также ещё 11 случаев подобного заболевания у детей, которые получали амбулаторное лечение, их состояние оценивалось как легкое.