Տնտեսություն 17:20 26/09/2017 Հայաստան
«Մենք պետք է մաքսիմալ քայլեր ձեռնարկենք՝ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճ ապահովելու համար,  քանի որ  դրա համար մեծ ներուժ ունենք»,- այս մասին նշել է վարչապետ Կարեն Կարապետյան՝ այսօր կառավարությունում հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, Իրաքի գյուղատնտեսության նախարար Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը կարևորել է Իրաքի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և վստահություն հայտնել, որ Երևանում տեղի ունեցած հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կնպաստի երկկողմ կապերի  սերտացմանն ու ամրապնդմանը: Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում համագործակցությունը:
«Մենք շահագրգռված ենք ներմուծել հայկական մրցունակ և որակյալ գյուղատնտեսական և այլ ապրանքներ: Իրաքն ունի էելկտրաէներգիայի պակաս, և մենք կարող ենք քննարկել նաև Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի արտահանման հարցը»,- ասել է միջկառավարական հանձնաժողովի իրաքյան կողմի համանախագահ Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբին։
Նա կարևորել է նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունն ու իրաքցի ուսանողների՝ հայաստանյան բուհերում ուսում ստանալու համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման հարցը: Այդ առումով Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբին անհրաժեշտ է համարել դիտարկել վիզային ռեժիմի դյուրացման հնարավորությունները:

Экономика 17:57 26/09/2017 Армения
Мы должны приложить максимум усилий для обеспечения роста объемов товарооборота между двумя странами, поскольку для этого существует большой потенциал. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на встрече с сопредседателем армяно-иракской межправительственной комиссии, министром сельского хозяйства Ирака Фалахом Хасаном Зайданом аль-Лухаиби.
Как передает пресс-служба армянского правительства, премьер отметил важность последовательного развития отношений с Ираком, выразив уверенность, что состоявшееся в Ереване заседание Армяно-иракской межправкомиссии будет способствовать сближению и укреплению двусторонних связей.
Карен Карапетян счел перспективным сотрудничество в сферах сельского хозяйства, энергетики, туризма, образования.
«Мы заинтересованы в импорте конкурентоспособной и качественной сельхозпродукции и других товаров. Ирак испытывает нехватку электроэнергии, и мы можем обсудить также вопрос экспорта производимой в Армении электроэнергии», – сказал иракский министр.
Он отметил важность сотрудничества в сфере туризма и создания благоприятных условий для обучения иракских студентов в вузах Армении. В данном контексте министр подчеркнул необходимость рассмотрения возможностей либерализации визового режима.