Հասարակություն 12:14 26/09/2017 Արցախ
Մարտունու քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ և բարերար Գաստելլո Մկրտչյանի ֆինանսավորմամբ հոկտեմբերի 29-ին Մարտունի քաղաքում տեղի է ունենալու նռան փառատոն: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ փառատոնի ծրագիրն իր մեջ ներառում է նռան վաճառք, ինչպես նաև նռան օշարակի, գինու, հյութի ներկայացում և վաճառք:
Ծրագրում կլինեն մի շարք մշակութային միջոցառումներ, այդ թվում՝ համերգ, ազգագրական պարեր ու խաղեր, ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք:
Մարտունու քաղաքապետը նշել է, որ փառատոնի նպատակն է խրախուսել նռան մշակմամբ զբաղվող այգեգործներին՝ վաճառելու իրենց բերքը, ինչպես նաև մեծացնելու զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը շրջանի նկատմամբ:
«Որոշել ենք ամեն տարի հոկտեմբերի վերջին, երբ հասունանում է նուռը, կազմակերպենք նռան փառատոն: Փորձելու ենք ստեղծել մի հարթակ, որտեղ հնարավորություն է ընձեռնվելու նռան մշակմամբ և վերամշակմամբ զբաղվողներին կազմակերպել իրենց արտադրության իրացումը, իրականացնել փորձի փոխանակում, գովազդել իրենց արտադրությունը»,- ասել է Մարտունու քաղաքապետը և ավելացրել, որ հայտերն ընդունվում են մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
Բացի նռան վաճառքից, լինելու է նաև արցախյան բարիքների տոնավաճառ, որտեղ հիմնականում ներկայացվելու է շրջանի գյուղական համայնքներում արտադրված ապրանքները:

Society 13:01 26/09/2017 NKR
The Nagorno-Karabakh (Artsakh) town of Martuni will host a pomegranate festival on 29 October at the initiative of Martuni Municipality and with the financial support by philanthropist Gastello Mkrtchyan, an Artsakh official said.
In an interview with Artsakhpress news agency, Martuni Mayor Mher Khachatryan said the festival program features pomegranate sales, as well as presentation and sale of pomegranate molasses, wine and juice.
A series of cultural events, including a concert, folk dances and games, exhibition-cum-sale of handicrafts are also scheduled to be held during the festival.
The Karabakh official noted the festival is aimed at encouraging the pomegranate farmers to sell their harvest, as well as attracting more tourists to the region. “We have decided to hold such a festival at the end of October every year, when the pomegranate ripens. We will try to establish a platform that enables pomegranate farmers and processors to organize the sale of their products, to exchange experience, as well as to advertise the products,” the mayor said, adding the deadline for the applications is set on 15 October.
Apart from the pomegranate sales, an Artsakh food fair will also be held in the town, mainly demonstrating the products from the rural communities of the region.