Քաղաքական 18:18 27/09/2017 Հայաստան
«Ակնկալում ենք, որ Իրաքի և Իրաքյան Քուրդիստանի իշխանությունները հնարավորություններ կգտնեն լուծելու առկա հարցերը»
«Մենք ակնկալում ենք, որ Իրաքի Հանրապետության իշխանությունները և նաև Իրաքյան Քուրդիստանի տարածաշրջանային իշխանությունները կխուսափեն լարվածությունից և հնարավորություններ կգտնեն լուծելու առկա հարցերը», - Երևանում Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի և Ամերիկաների հարցերով պետնախարար Ալեն Դանքնի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է Հայաստանի դիրքորոշուոմը այդ հանրաքվեի հետ կապված՝ ողջունո՞ւմ է, ի՞նչ  կարող եք ասել, նախարարը նշեց. «Արդեն պատասխանել եմ, ավելացնելու բան չունեմ այս պահին»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քուրդիաստանում անցկացվել է հանրաքվե արածաշրջանի անկախությանը  հարցի վերաբերյալ: Մասնակիցների ավելի քան 93 տոկոսը կողմ էր քվեարկել:

Политика 19:10 27/09/2017 Армения
Глава МИД Армении: Надеемся, что Ирак и Иракский Курдистан найдут возможность урегулировать существующие вопросы
Армения рассчитывает, что власти Ирака и региональные власти Иракского Курдистана смогут избежать напряженности и найдут возможность для решения существующих вопросов.  Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с Государственным министром Соединенного Королевства по вопросам Европы и Америки Аланом Дунканом пресс-конференции в Ереване.
На вопрос о позиции Армении по вопросу о референдуме в Иракском Курдистане, министр Налбандян отметил: «Я уже отвечал на этот вопрос, на данный момент  мне нечего добавить».
Референдум о независимости автономии Иракский Курдистан состоялся в понедельник, 25 сентября, его официальные итоги будут оглашены в четверг. Власти Ирака объявили референдум нелегитимным и подчеркнули, что не станут проводить переговоры с региональным правительством автономии по результатам голосования. Против проведения голосования выступили соседи Иракского Курдистана – Турция и Иран, а также США и ООН.