Տնտեսություն 14:47 28/09/2017 Հայաստան
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի` Բալթյան երկրներում պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռենա Սարիբեկյանի ուղեկցությամբ մեր երկիր է ժամանել ներդրող Իլյա Լաուրսը:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, Իլյա Լաուրսի «Նեքսչըրի վենչուրս» կապիտալ ներդրումային ընկերությունը նախապես ուսումնասիրել է խելացի սպորտաձևերի, 3D տպագրության, զվարճանքի, ֆինանսական տեխնոլոգիաների, մոբայլ, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտների հայաստանյան ստարտափերի կարողությունները և մեր երկիր է ժամանել ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ընկերությունների ընտված ցանկով (short list-ով), որոնց ղեկավարների հետ ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչը հանդիպումներ է կազմակերպել։
Հայաստանյան այցի օրակարգը կազմվել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի աջակցությամբ։ Իլյա Լաուրսն այսօր այցելել է IBM նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ տեղի է ունեցել գաղափարների ոչ պաշտոնական վաճառք՝ sales pitch։
Եվրոպայի լավագույն կառավարիչներից մեկը նաև վարպետության դաս կանցկացնի ոլորտի ներկայացուցիչների համար, հանդիպումներ կունենա Մայքրոսոֆթ նորարարական կենտրոնում, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում, «Սինոփսիս» ընկերությունում, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում։ Նախօրեին ներդրողի հետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։ Բացի ստարտափ ընկերությունների հետ գործարքներից, Իլյա Լաուրսը նաև քննարկում է Հայաստանում գործող միջազգային վենչուրային ընկերություններում ներդրումներ անելու տարբերակը։
Ըստ աղբյուրի, Իլյա Լաուրսը «The Wall Street Journal»-ի և «Forbes»-ի վարկածով Եվրոպայի  տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնեսի 25 լավագույն առաջնորդներից է։ «Եվրոպական բիզնես-մամուլ» («European business Press») ասոցիացիայի կողմից 2011 թվականին ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն կառավարիչ։ 39-ամյա գործարարը Սիլիկոնյան հովտում, Լոնդոնում և Վիլնյուսում գործող «Nextury Ventures» կապիտալ ներդրումային ընկերության սեփականատերն է։ Ներդրողին պատկանող կազմակերպությունների կապիտալը  գերազանցում է 300 միլիոն եվրոն։

Economy 19:45 28/09/2017 Armenia
Ilya Laurs arrived in our country for investments, accompanied with the official representative of the DFA in the Baltic States Rena Saribekyan.
As the Development Foundation of Armenia (DFA) reports, Ilya Laurs’s “Nextury Ventures” Capital Investments Company has previously studied the capacities of Armenian start-ups in smart sports, 3D printing, entertainment, financial technology, mobile and human resource management spheres and has come to our country with a short list of companies representing investment interest and the DFA official representative held meetings with their heads.
The agenda of the visit to Armenia was compiled with the support of Enterprise Incubator Foundation, the source said.
Ilya Laurs has visited today IBM Innovative Solutions and Technology Center, where there was an unofficial sale of ideas: sales pitch. One of Europe’s best executives will also hold master classes for representatives of the field, will have meetings at Microsoft Innovation Center, Armenian National Engineering Labs, Synopsys, Tumo Creative Technologies Center.
In addition to the deals with start-up companies, Ilya Laurs also discusses the possibility of investing in international venture companies operating in Armenia.
It is noted that according to “The Wall Street Journal” and “Forbes” Ilya Laurs is one of the 25 best technology leaders in the European technology industry. In 2011 he was recognized Europe’s best manager by “European Business Press” association.
The 39 -year -old businessman owns «Nextury Ventures» capital investment company in Silicon Valley, London and Vilnius. The investor -owned companie’s capital exceeds 300 million euros.