Քաղաքական 11:33 30/09/2017 Հայաստան
Այսօր Երևանում մեկնարկել են «Ժամանակակից պայմաններում հիբրիդային պատերազմներին կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման հարցերը» թեմայով միջխորհրդարանական լսումները, որոնք անցկացվում են համաձայն ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 2016-2020 թթ գործունեության ծրագրի։
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում հիշեցրեց, որ «Հիբրիդային պատերազմ» տերմինն ի հայտ է եկել 2005 թվականին՝ Միացյալ Նահանգների և Միացյալ թագավորության համակցման փաստաթղթերում։
Նրա խոսքով՝ հիբրիդային պատերազմների ամբողջ իմաստն այն է, որ բացի ռազմական ուժի կիրառման ճանապարհով հակառակորդի վրա ազդեցություն թողնելը, կան ներազդելու այլ հնարավորություններ ու մեխանիզներ ևս՝ տնտեսական, քաղաքական, դիվանագիտական, հոգեբանական և այլն։
«Այսօր հիբրիդային պատերազմն անչափ կարևորվում է ոչ միայն միջպետական հարաբերություններում, այլ նաև՝ կոնֆլիկտների ընթացքում»,-ասաց Խոսրով Հարությունյանը։
Եթե ռազմական գործողություններն առանց հիբրիդային մեխանիզմների չեն կարողանում «յոլա» գնալ, ապա, ըստ Խոսրով Հարությունյանի, հիբրիդային պատերազմներն ընթանում են առանց ռազմական ուժի կիրառման։
«Այդ տեսակետից սա բավականին բարդ տեխնոլոգիաներ է ենթադրում, և ցանկացած երկիր իր անվտանգության համակարգը բարձրացնելու համար պարտավոր է մտածել սեփական անվտանգային համակարգը այնչափ կատարելագործել, իմունային հատկություններն այնպես բարելավել, որ կարողանա արդյունավետ հակազդել այդ հիբրիդային ազդեցություններին»,-ասաց քաղաքական գործիչը՝ նշելով, որ միջխորհրդարանական քննարկումներին ներգրավվել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների փորձագետներին։

Politics 12:13 30/09/2017 Armenia
The inter-parliamentary hearings on the ways to counteract hybrid wars kicked off today in Yerevan, Armenia, as part of the CSTO Parliamentary Assembly's Action Plan for 2016-2020.
The hearings are held under the heading of “Issues of effective countering of collective security system to hybrid wars”.
Khosrov Harutyunyan, Chairman of the CSTO PA Standing Committee, clarified that the ‘hybrid war’ term emerged in 2005 in the combination documents of the United States and United Kingdom.
According to him, the whole concept of hybrid war refers to the point that apart from the use of military force, there are also other opportunities and mechanisms to counter the adversary, such as economic, political, diplomatic, psychological, etc.
“Today the hybrid war is highly stressed not only in inter-state relations, but also during the conflicts,” Mr. Harutyunyan said, adding if the military operations cannot proceed without hybrid wars, the hybrid wars are conducted without the use of military force.
“This entails quite complex technologies and in order to boost its security powers, each country should think of improving its security system to be able to effectively counter hybrid effects,” he said, noting the inter-parliamentary hearings have brought together the experts from the CSTO member states.