Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Գյումրու օրվան նվիրված միջոցառումներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին, որոնց շրջանակներում այցելել է քաղաքի մի շարք մշակութային օջախներ, դիտել գյումրեցիների ավանդական կենցաղը, արհեստներն ու ավանդույթները ներկայացնող «Հացի փառատոնը», մասնակցել Գյումրու մանկապատանեկան արվեստի պալատի բացման արարողությանը: Նախագահն այցելել է նաև Գյումրու «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի շինհրապարակ, ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին: «Թումո»-ի ընդլայնման` նոր կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ Նախագահ Սարգսյանը հանձնարարական էր տվել դեռևս 2015 թվականին` Շիրակի մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի և մարզային գերակայությունների քննարկման նպատակով մարզպետարանի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ: Նույն խորհրդակցության ընթացքում Հանրապետության Նախագահը հետաքրքրվել էր Գյումրու փողոցների վերականգնման աշխատանքների ընթացքով:
Այսօր Նախագահին տեղում զեկուցել են նաև այդ ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների և առաջիկա ծրագրերի մասին. Գյումրու թվով տասը փողոցների հիմնանորոգման և քաղաքի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման աշխատանքներն իրականացվում են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսական աջակցությամբ` «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի արդյունքում քաղաքը կունենա անվտանգ երթևեկության կազմակերպման համար բարեկարգ փողոցներ և էներգախնայող արտաքին լուսավորության ցանց։ Հանրապետության Նախագահին Գյումրիում ներկայացրել են նաև Ռուսթավելի փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը:
Նախագահի շրջայցը տոնական Գյումրիում մեկնարկել է «Սև ամրոց» համալիրից, որը հանրապետական նշանակության պատմամշակութային հուշարձան է և գտնվում է «Կումայրի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի պահպանման գոտում: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է նախկինում որպես ռազմական կառույց ծառայած և այժմ մշակութային կենտրոն դարձած համալիրի պայմաններին, «Սև ամրոցի» տարածքում բացված թանգարանի ցուցանմուշներին, որոնք պատմում են «Ալեքսանդրապոլ» ամրոցի կառուցման, քաղաքի հիմնման և ռուս-թուրքական պատերազմներին մասնակցած հայ գեներալների մասին:
Հանրապետության Նախագահը Գյումրու մեկ այլ մշակութային օջախում՝ «Ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանում», ծանոթացել է ցուցասրահներում ներկայացված ցուցանմուշներին, որոնք այցելուներին պատմում են 19-րդ դարի 60-ական թվականներից մինչև 20-րդ դարի 20-ական թվականներն ընկած ժամանակահատվածի Ալեքսանդրապոլի ինքնավարության, առավել տարածում գտած արհեստների, հասարակական կենցաղի ու հոգևոր մշակույթի մասին։ Նախագահի հանձնարարությամբ ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերվի վերանորոգման կարիք ունեցող թանգարանին:
Գյումրու նորաբաց մանկապատանեկան արվեստի պալատում Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են իրականացված շինարարական աշխատանքների արդյունքում ստեղծված պայմանները: Պատասխանատուների հավաստմամբ, այստեղ կտեղափոխվեն և իրենց գործունեությունը կիրականացնեն քաղաքի մանկապատանեկան՝ երգի, պարի, նկարչության, ասմունքի, զգեստների մոդելավորման, օտար լեզվի ուսուցման և այլ խմբակներ, հնարավորություններ կստեղծվեն նաև նոր խմբակների գործունեության համար: Հանրապետության Նախագահը հետաքրքրվել է արվեստի պալատի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներով և խոստացել աջակցել դրանց հնարավորին շուտ լուծմանը` կարևորելով երեխաների կրթության ու բազմակողմանի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը:
«Թումո Գյումրի» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի շինհրապարակում Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է 2017թ. հունիսի 10-ից մեկնարկած Գյումրու առաջին թատրոնի շենքի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը, որոնց ավարտին «Թումո» կենտրոնը կտեղափոխվի թատրոնի շենք և կկարողանա սպասարկել շուրջ 4000 ուսանողի։ Կենտրոնը կունենա դասընթացների սենյակներ, ինքնուսուցման հարթակներ, ինչպես նաև կգործի որպես մշակութային օջախ, որտեղ կգործեն մեծ բեմ և կինոթատրոն, կանցկացվեն հասարակության համար բաց միջոցառումներ։
«Կումայրի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում գտնվող Ռուսթավելի փողոցում Նախագահ Սարգսյանին զեկուցել են փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքի մասին: Նշվել է, որ մինչ այսօր փոխվել են արտաքին ջրամատակարարման, գազամատակարարման և հաղորդակցության, կապի գծերը, տեղադրվել է հեղեղատար կոյուղի և դրենաժային համակարգ, անցկացվել են բարձր լարման հզորության մալուխային գծեր, ցածր լարման օդային գծերը փոխարինվել են ստորգետնյա մալուխային գծերով: Իրականացվել են փողոցի վերևի շերտի բետոնային աշխատանքները, և տեղադրվել են գրանիտե սալահատակ քարեր, բազալտե եզրաքարեր, իսկ մայթերին՝ բազալտե սալեր: Ի թիվս իրականացված աշխատանքների, փողոցում տեղադրվել են նաև արտաքին լուսավորության սյուներ, նստարաններ:
Տոնական միջոցառումների շրջանակներում Նախագահն այցելել է Գյումրու «Երիտասարդական պալատ» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն, որտեղ կյանքի են կոչվում բազմաթիվ երիտասարդական նախաձեռնություններ: Համայնքային ենթակայության այս կազմակերպությունը միտված է համախմբելու Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքի երիտասարդությանը՝ դառնալով ժամանցի, ինչպես նաև ոչ ֆորմալ կրթության լավագույն վայր քաղաքում: Գյումրու օրվա առթիվ «Երիտասարդական պալատում» կազմակերպվել է Արհեստների փառատոն, որին մասնակցել են Գյումրի, Վանաձոր, Իջևան և Արթիկ քաղաքները՝ ներկայացնելով իրենց արհեստավորների աշխատանքները:

Society 14:46 02/10/2017 Armenia
President Serzh Sargsyan attended on Sunday festive events dedicated to the Day of Gyumri, in the frame of which he visited a number of cultural centers in the city, watched the Bread Festival, which represents the traditional lifestyle of Gyumri inhabitants, the local crafts and traditions. In conclusion, the Head of State participated in the opening of the Children’s Art House in Gyumri. The President next visited the Tumo Creative Technologies Center’s construction site in Gyumri to get acquainted with the construction process.
As the press department at the President’s Office reported, a presidential assignment was issued as early as in 2015 on setting up a new center for Tumo’s expansion during the consultations called to discuss the socioeconomic situation and regional priorities in Shirak Marz with the staff of Marz administration and the Mayor of Gyumri. During the same consultation, the President asked about the reconstruction of streets in Gyumri.
The President was today briefed on the work done in that direction and the upcoming programs. The renovation of ten streets in Gyumri and modernization of the city’s lighting network are being implemented with the financial support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) within the framework of the Gyumri City Roads program. As a result, the city will have well-maintained streets fit for safe road traffic and an energy saving lighting network. President Serzh Sargsyan was also introduced to the process of reconstruction of Rustaveli street in Gyumri.
The presidential tour in Gyumri kicked off from the Black Fortress architectural complex, which is a historical-cultural monument of national relevance and is located in the protected zone of the Kumayri Historical-Cultural Reserve. Serzh Sargsyan got acquainted with the amenities available at the cultural complex, which used to be military facility, including the exhibits of the museum situated in the Black Castle area that reproduce the construction of Alexandrapol fortress, the founding of the city and those Russian Army Generals of Armenian descent who participated in the Russian-Turkish wars.
The President called another cultural center - the People’s Architecture and Urban Life Museum - where he familiarized himself with exhibits that represent Alexandropol’s traditions, the public life and spiritual culture of the local population in the autonomous period between the 1860s and 1920s. According to the President’s instruction, financial assistance will be provided to the Museum.
In the newly opened Children’s Art House of Gyumri, President Serzh Sargsyan was introduced to the conditions available as a result of construction works. The Art House will host singing, dancing, painting, reciting, dress modeling, foreign language teaching and other classes. Mindful of the need for developing children’s knowledge and artistic skills, the Head of State promised to support the Center’s activities as soon as possible.
President Sargsyan next called at the construction site of Tumo Gyumri Center for Creative Technologies, where the city’s first theater building has been renovated since June 10, 2017. Upon its completion, the Tumo Center will move to the refurbished building and will be able to host some 4,000 students. The Center will offer classrooms and self-training platforms. It will act as a cultural hearth where a large stage and cinema will be operational for the public at large. The President was also briefed on the ongoing rehabilitation activities at Rustaveli Street, which is part of the Kumayri Historical-Cultural Reserve Museum.
Water, gas supply and communication infrastructure, as well as the drainage system were said to have been renovated in the street; high-voltage cable lines have been installed; the low-voltage overhead lines were substituted with underground cable lines. Concrete works of the upper layer of the street have been implemented; granite pavement stones, basalt cores and basalt slabs have been installed on the sidewalks. The works carried out do far include pillars of external lighting and benches on the street.
Within the frameworks of festive events, the President visited Gyumri’s Youth Palace community non-profit organization, where numerous youth initiatives are being implemented. This community-based organization aims to bring together young people in Armenia’s cultural capital and grow into the best destination for leisure and non-formal education.
On the occasion of Gyumri Day, the Youth Palace hosted a Crafts Festival as attended by Gyumri, Vanadzor, Ijevan and Artik towns, which presented their artistic works. At the end of the visit, Serzh Sargsyan lit candles at the Church of the Holy Mother of God (Holy Seven Wounds).