Մշակույթ 20:30 02/10/2017 Հայաստան
Երևանյան 11-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնության դեսպանատան հետ համատեղ ներկայացնում է համաշխարհային պրեմիերա՝ «Դաշնամուրամարտ»:
Նվագախմբից տեղեկանում են, որ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հոկտեմբերի 6-ին կայանալիք համերգին ելույթ են ունենալուգերմանացի  դաշնակահարներ Անդրեաս Քեռնը և Պաուլ Ցիբիսը:
«Piano Battle-ը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի հետ միասին կներկայացնեն «PIANO BATTLE meets ORCHESTRA»-ի համաշխարհային պրեմիերան: Համերգը կկայանա Երևանյան 11-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում, ինչպես նաև կեզրափակի «Գերմաներենի շաբաթ» միջոցառումների շարքը:
Իրենց կենդանի շոու-համերգի նոր՝ երրորդ հայեցակարգով դաշնակահարներ Անդրեաս Քեռնը և Պաուլ Ցիբիսն իրենց մրցելույթի երրորդ կողմ են դարձնում նվագախմբին: Տարբեր գործիքային խմբեր «զենք» են դառնում, որոնց կարելի է ընտրել և կիրառել յուրաքանչյուր հաջորդ ռաունդում: Ինչ-որ ժամանակ երկու գլխավոր անձինք՝ դաշնակահարները, սկսում են անգամ չափ տալ, ինչը ձախողվում է, և, այսպիսով, և' նվագախումբը, և' հանդիսականները պահանջում են, որ բեմ դուրս գա իսկական դիրիժորը: Ու թեև նվագախումբն ակտիվորեն ներգրավված է համերգին, հանդիսականներն են, որ վճիռ են կայացնելու, թե ով է հաղթողը: Ռախմանինովն ընդդեմ Շոպենի, Մոցարտն ընդդեմ Վագների, Բեթհովենն ընդդեմ Սեն-Սանսի, իսկ ամենավերջում կհնչի «Աստղային պատերազմներ» կոնցերտը: Զվարճալի, կրթական, բայց և այնպես՝ լուրջ երաժշտական մատուցում, երբ PIANO BATTLE-ը հանդիպում է նվագախմբին»,- այսպես է նկարագրվում միջոցառումը
Հիշեցնենք, որ Երևանյան 11-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը մեկնարկել է սեպտեմբերի 11-ին: Այն իրականացվում է ՀՀ Առաջին Տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո և մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներն են Ալեքսանդր Չաուշյանը և Էդուարդ Թոփչյանը: Փառատոնը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 17-ը:

Culture 12:06 03/10/2017 Armenia
The Armenia National Philharmonic Orchestra jointly with the Embassy of Germany to Armenia present the world premiere of ‘Piano Battle’ as part of the Yerevan 11th International Music Festival.
The concert scheduled for Aram Khachaturian Concert Hall on 6 October features performances by pianists Andreas Kern and Paul Cibis, the Philharmonic Orchestra reported.
“Piano Battle”, together with the Armenia National Philharmonic Orchestra and their conductor Eduard Topchjan, will present the world premiere of the "PIANO BATTLE meets ORCHESTRA".
The concert will also symbolize the grand finale of the Week of German Language in Armenia.
“In their 3rd live show concept, pianists Andreas Kern and Paul Cibis make an orchestra part of their battle. The various instrumental groups of the orchestra become the “weapons” which will be chosen and added to the scene with rounds. At some point the two protagonists even try to conduct the band, which has to fail - and so both the orchestra and the audience welcome the conductor on stage. As much as the orchestra is actively involved, the verdict of the battle will still be spoken by the audience. Rachmaninov vs. Chopin, Mozart vs. Wagner, Beethoven vs. Saint-Saens, and the grand finale makes a Star Wars concerto: It’s entertaining, educational and still serious music making – when PIANO BATTLE meets ORCHESTRA,” reads the description of the event.
To note, the Yerevan 11th International Music Festival kicked off in capital Yerevan on 11 September. The festival is held under the High Patronage of the First Lady of Armenia Mrs. Rita Sargsyan and is supported by the Armenian Ministry of Culture. The artistic directors of the festival are Eduard Topchjan and Alexander Chaushian.