Հասարակություն 10:11 05/10/2017 Արցախ
Մեր երկրում իրականացվում են տարբեր ծրագրեր գիտության ու կրթության զարգացման ուղղությամբ. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը  շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ: Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ:
Շնորհավորում և խորին երախտագիտություն եմ հայտնում ձեր չափազանց պատասխանատու ու դժվարին աշխատանքի համար, աշխատանք, որը միշտ բարձր է գնահատվել մեր ժողովրդի կողմից: Ուսուցիչը դարեր ի վեր առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել մեր հասարակության մեջ՝ վայելելով շրջապատի սերն ու հարգանքը:
Այսօր էլ դուք նշանակալի ավանդ եք բերում մեր պետության զարգացման գործում՝ կրթելով ու դաստիարակելով հայրենասեր, ժամանակին համընթաց քայլող ու հարուստ գիտելիքներով զինված սերունդ, երիտասարդներ, ովքեր իրենց հերոս հայրերի ու պապերի արժանի հետնորդներն են, նրանց սուրբ գործի շարունակողը, մեր վաղվա օրվա կերտողը:
Ձեր աշխատանքը, ոլորտում առկա խնդիրները մշտապես գտնվում են իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում: Մեր երկրում իրականացվում են տարբեր ծրագրեր գիտության ու կրթության զարգացման, ձեր աշխատանքային ու սոցիալական պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Եվ այդ աշխատանքները կլինեն շարունակական:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արցախի բոլոր ուսուցիչներին հիշարժան տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք»:

Образование 10:01 05/10/2017 НКР
Президент Арцаха: Существующие в сфере образования проблемы всегда находятся в центре внимания властей
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакян сегодня, 5 октября, направил поздравительное послание по случаю Дня учителя. Текст послания приводит пресс-служба президента НКР:
«Дорогие учителя!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем учителя!
Поздравляю и выражаю глубокую признательность за вашу чрезвычайно ответственную и тяжелую работу, которая всегда высоко ценилась у нашего народа. Учитель на протяжении веков занимал особое место в нашем обществе, пользуясь любовью и уважением окружающих.
Вы и сегодня вносите значительный вклад в дело развития нашего государства, обучая и воспитывая патриотическое, идущее в ногу со временем и обладающее глубокими знаниями поколение, молодых людей, которые являются достойными потомками своих героических отцов и дедов, продолжателями их святого дела, творцами нашего завтрашнего дня.
Ваша работа, существующие в сфере проблемы всегда находятся в центре внимания властей. В нашей стране реализуются разные программы по развитию науки и образования, улучшению ваших рабочих и социальных условий. И эти работы будут продолжены и впредь.
Вновь поздравляю всех учителей Арцаха по случаю знаменательного дня и желаю мира, крепкого здоровья, успехов и всех благ!»