Համատեղ հայտարարություն՝ Գումբուրդոյի դեպքերի վերաբերյալ
Վրաստանի պատրիարքարանն ու Վիրահայոց թեմը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ Գումբուրդոյի միջադեպի վերաբերյալ:
jnews.ge-ն գրում է, որ hայտարարության տեքստը հրապարակում է առանց որևէ փոփոխության: Թարգմանությունը aliq-media լրատվականի:
«Սեպտեմբերի 30-ին Գումբուրդո գյուղում տեղի ունեցած փաստի վերաբերյալ միասնական դիմում (հոկտեմբերի 5, 2017 թ.)
Ախալքալաքի շրջանի Գումբուրդո գյուղի 10-րդ դարի վանքի բակում սույն թվականի սեպտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել պատահար, տեղի բնակչության մի խմբի և օրինապահների միջև: Խնդիրը ծագել է, երբ առանց նախնական համաձայնության բնակիչները փորձել են վանքի բակում հայկական ավանդական քարե խաչ, խաչքար տեղադրել:
Այստեղ 2015 թվականից ի վեր Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությունն իրականացնում է վերականգնման աշխատանքներ: Պեղումների ժամանակ այլ արտեֆակտների հետ մեկտեղ վանքի բակում հայտնաբերվել են գերեզմաններ և մահացածների աճյուններ, որոնք ժամանակավորապես տեղափոխվել են այլ վայր, որտեղ էլ բնակիչները ցանկացել են խաչքար տեղադրել:
Թյուրըմբռնում է առաջացրել նաև վանքի ծագման հետ կապված տարածված ապատեղեկատվությունը: Հայ առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմը հաստատում է, որ վանքի հետ կապված նկրտումներ չունի և վանքը վրացական է համարում:
Նախնիների գերեզմանները հարգելը վիճելի չէ, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ հարյուրամյակների ընթացքում վանքի բակում թե վրացիներ, թե հայեր, և թե այլ ազգությունների ներկայացուցիչներ են հուղարկավորվել և նրանց հարգելը մեր բոլորի պարտքն է:
Նշված հարցի վերաբերյալ ս.թ. հոկտեմբերի 5-ին Վրաստանի պատրիարքարանում տեղի է ունեցել հանդիպում Վրաստանի համապատասխան հաստատությունների, Վրաստանի առաքելական-ուղղափառ եկեղեցու և հայ առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմի ներկայացուցիչների միջև:
Հանդիպման մասնակիցները հաստատել են հետագայում նիստերի ընթացքում քննարկման և փոխհամաձայնեցմամբ որոշում կայացնելու պատրաստակամություն, ստեղծված թեմաների շուրջ, որոնք իրավական և կրոնական բովանդակությունից բացի բարոյական նշանակություն էլ ունեն և իրավիճակի խաղաղ կարգավորման օրինակ կդառնան:
Բոլորին կոչ ենք անում.
Ցանկացած տիպի բռնությունն անընդունելի է, սադրանքը, անթույլատրելի: Պաշտպանենք հազարամյակների ընթացքում կազմավորված վրաց-հայկական բարեկամությունը, ցուցաբերենք համերաշխություն և առաջացած խնդիրները լուծենք օրենքի և քրիստոնեական սիրո ճանապարհով:
Վրաստանի առաքելական ուղղափառ եկեղեցի
Հայ առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմ
Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պաշտպանության նախարարություն
Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության պետական գրասենյակ»,- նշված է Վրաստանի պատրիարքարանի կայքում տարածված հայտարարության մեջ:

Общество 10:47 06/10/2017 Регион
Патриархия Грузии и Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии выступили с совместным заявлением относительно инцидента в селе Гумбурдо (груз. Кумурдо) армянонаселенного района Ахалцихе.
Текст совместного заявления от 5 октября 2017 года относительно событий, имевших место в селе Гумбурдо 30 сентября, приводит сайт jnews.ge:
«30 сентября 2017 года во дворе церкви Х века в селе Гумбурдо Ахалкалакского района произошел инцидент между жителями села и сотрудниками правоохранительных органов. Проблема обострилась, когда местные жители без предварительного соглашения попытались установить во дворе церкви традиционный армянский каменный крест (хачкар).
Начиная с 2015 года по настоящее время, министерство Культуры и охраны памятников Грузии проводит реставрационные работы. Во время раскопок, наряду с другими артефактами, во дворе церкви были выявлены могилы и останки усопших, которые временно были перемещены в другое место, где жители села и хотели установить хачкар.
Недопонимание также вызвала дезинформация о принадлежности церкви. Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии подтверждает, что не имеет притязаний к храму и считает ее грузинской.
Почтение памяти предков не вызывает нареканий, однако необходимо учитывать, что на протяжении веков во дворе церкви были погребены и грузины, и армяне, также представители других национальностей, и уважение их памяти является нашим общим долгом.
По этому вопросу 5 октября текущего года в Патриархии Грузии состоялась встреча с соответствующими грузинскими учреждениями, представителями Грузинской апостольско-православной церкви и Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии.
Участники встречи подтвердили готовность принимать решения путем обсуждения и консенсуса в ходе дальнейших заседаний относительно тем, которые, помимо юридического и религиозного содержания, также имеют моральное значение и послужат примером мирного урегулирования.
Мы призываем всех:
Насилие любого вида неприемлемо, провокация недопустима. Защищайте грузино-армянскую дружбу, созданную на протяжении тысячелетий, проявляйте солидарность и решайте возникшие проблемы в рамках закона и путем христианской любви.