Մշակույթ 09:37 09/10/2017 Աշխարհում
Մոսկվայում ծրագրում են տեղադրել ՌԴ մայրաքաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Կարո Հալաբյանի հուշարձանը:  Գազետա.ռու կայքի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Ինտերֆաքսը՝ հղում անելով Մոսկվայի խորհրդարանի հաղորդագրությանը:
Գործակալության զրուցակիցն ասել է, որ Հալաբյանի արձանը տեղադրելու առաջարկը գալիք շաբաթ քննարկելու են Մոսկվայի Դումային առընթեր մոնումենտալ արվեստի հանձնաժողովի փորձագետները:
Հայ խորհրդային ճարտարապետ, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Կարո Հալաբյանը 1917 թվականին ավարտել է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցը, 1929 թվականին Մոսկվայի բարձրագույն գեղարվեստա–տեխնիկական ինստիտուտը։ 1929-1931 թթ. գլխավորել է «Պետնախագիծ» ինստիտուտը՝ Խորհրդային Հայաստանի առաջին նախագծային հաստատությունը, Միքայել Մազմանյանի և Գևորգ Քոչարի հետ նախագծել բնակելի, վարչական, մշակութային-լուսավորական շենքեր։
1932 թվականից Հալաբյանի ստեղծագործական, գիտական և հասարակական գործունեությունը ծավալվել է Մոսկվայում։ Հայրենական պատերազմի տարիներին Հալաբյանը ճարտարապետական ակադեմիայի ղեկավար աշխատանքը համատեղել է կարևորագույն արդյունաբերական և պաշտպանական կառույցների քողարկման նախագծման հետ՝ գլխավորելով ակադեմիային առընթեր հատուկ արվեստանոցը։ 1943 թվականին նրա ղեկավարմամբ սկսվել է Վոլգոգրադի վերակառուցման նախագծի մշակումը։ 1936 թվականին ընտրվել է ճարտարապետների Բրիտանական թագավորական ինստիտուտի պատվավոր թղթակից անդամ։ Պարգևատրվել է 2 շքանշաններով։ Նախագծել է Սովետական բանակի թատրոնի շենքը Մոսկվայում (1940), Սոչիի ծովային կայարանը (1950), Մոսկվայի Խիմկի–Խովչինո խոշոր բնակելի զանգվածը (1962)։ Ստեղծել է Կ. Մարքսի, Ս. Շահումյանի, Կամոյի դիմաքանդակները։

Society 11:17 09/10/2017 World
Moscow authorities plan to erect the statute of a Soviet Armenian architect, then chief architect of Moscow Karo Halabyan, Gazeta.ru reported, citing sources at Moscow City Duma. According to the source, the Monumental Art Commission adjacent to the Moscow City Duma is set to discuss the issue on the coming Saturday.
Halabyan graduated from the Moscow Higher Artistic-Technical Institute in 1929.  He has authored the architectural design of the Builders’ club, residential building of Electrochemical Trust, the house of chief of geological and exploration management, and many other places built in Yerevan.  Since 1932, Halabyan has lived and worked in Moscow. From 1932 to 1950 Halabyan was secretary of the Union of Architects of the USSR. From 1937 to 1950 Halabyan was the deputy of the Supreme Soviet of the USSR. He was the Vice President, President of the USSR Academy of Architecture.
In 1943-1945 Karo Halabyan led the development of the recovery plan of Stalingrad. The buildings of the Sochi Sea Port (jointly with L. B. Karlik), the Central Academic Theatre of Russian Army (together with V. N.  Simbirtsev), ground subway station Krasnopresnenskaya (jointly with T. A. Ilyin, V. I. Aleshin, and T. D. Zebrikova) have been constructed based on the project of Halabyan.