Քաղաքական 19:28 12/10/2017 Հայաստան
ԱՄՆ ՄԶԳ` Հայաստանի ժողովրդի հետ գործընկերության 25-ամյա հոբելյանին նվիրած   տոնական միջոցառմանը ներկա ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորեց բոլորին՝ այս տարիների ընթաքում արդյունավետ համագործակցության և բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման համար։
Վարչապետի խոսքով՝ դրանք միանշանակ դրական ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման վրա։
«Վերջին 25 տարիների ընթացքում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը մեծ օժանդակություն է ցուցաբերել Հայաստանին՝ օգնելով շուկայական տնտեսության, ժողովրդավարության կայացմանը։ Դրանք նաև նախագծեր էին՝ ուղղված երկրաշարժի հետևանքների վերացմանն ու հումանիտար էին իրենց բնույթով։ 90-ակաների վերջին մենք զարկ տվեցինք համագործակցության նոր ձևաչափի։ Շեշտադրումները դրեցինք շուկայական տնտեսության, մասնավոր հատվածի ամրապնդման, մակրոտնտեսական բարեփոխումների վրա՝ խթանելով ներդրումային միջավայրը և հիմքեր դնելով կայուն զարգացման համար»,- նշեց վարչապետը։
Կարեն Կարապետյանը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ն հանդիսանում է Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը և վստահեցրեց, որ համագործակցության էլ ավելի մեծ ներուժ կա, որը պետք է զարգացնել և իրականացնել։
«Մենք նախաձեռնել ենք բարեփոխումներ մեր երկրի բոլոր հատվածներում՝ ապահովելու կայուն երկարաժամկետ աճ երկրի համար և Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում մրցունակ դարձնելու համար։ Մեզ անհրաժեշտ է արդյունաբերական կրկնակի աճ բոլոր ոլորտներում, ինչպես նաև մտածելակերպի և գործելակերպի փոփոխություն»։
Իր խոսքի վերջում վարչապետը հայտնեց, որ այս պահին ամերիկացի գործընկերների հետ համատեղ աշխատանք է տարվում տնտեսական աճի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, ինչպես նաև սոցիալական և կրթական ուղղվածություն ունեցող բազմաթիվ ծրագրերի ուղղությամբ։

Премьер Армении Карен Карапетян: Существует огромный потенциал для развития сотрудничества с США
Премьер-министр РА Карен Карапетян сегодня присутствовал на торжественном мероприятии, приуроченном к 25-летию сотрудничества Агентства международного развития США (USAID) с народом Армении.
К. Карапетян поздравил всех с эффективным сотрудничеством и реализацией многочисленных программ.
По словам премьера РА, данные мероприятия однозначно положительно воздействовали на экономическое и социальное развитие Армении.
«За последние 25 лет Агентство международного развития США оказало значительную поддержку Армении, помогая становлению экономики и демократии в республике. Это были также проекты, призванные устранить последствия землетрясения, которые носили гуманитарный характер. А уже в конце 1990-х гг. мы дали старт новому формату сотрудничества. Мы поставили акцент на рыночной экономике, укреплении частного сектора, макроэкономических реформах, стимулируя инвестиционный климат и создавая основы для устойчивого развития», – отметил премьер.
К. Карапетян подчеркнул, что США являются одним из важнейших партнеров Армении и заверил, что существует огромный потенциал для сотрудничества, который должен быть развит и реализован.
Премьер РА заявил, что на данный момент совместно с американскими коллегами ведется работа по обеспечению экономического роста, развитию демократических институтов, в том числе и в направлении программ социальной и образовательной ориентации.