Իրավունք 15:46 17/10/2017 Հայաստան
Շաքարային դիաբետով երեխային պաղպաղակ արգելելն արդյո՞ք տնտեսական բռնություն է. հարց արդարադատության փոխնախարարին
ԱԺ-ում «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման » օրենքի վերաբերյալ խորհրդարանային լսումների ժամանակ լրագրողներից մեկը արդարադատության փոխնախարար Վիգեն Քոչարյանիչ հետաքրքվեց՝ արդյո՞ք օրենքի նախագծի համաձայն՝ ֆիզիկական բռնություն է համարվում դիտավորությամբ ֆիզիկական ցավ պատճառելը:
«Մեկ ապտակ, թեկուզ մեկ կամ տարվա ընթացքում 5 կամ 10 ապտակ, դա դիտավորությամբ ցավ պատճառե՞լ է, թե՞ ոչ: Դուք ներկայացնում եք, որ ապտակը ֆիզիկական բռնություն չի համարվում, բայց ես պնդում եմ, որ համարվում է, ու դա կարող է չարաշահվել ոստիկանության կողմից։ Բացի այդ, ո՞վ է որոշելու, թե հոգեբանական բռնությունն ուժեղ է, թե ոչ »,-հարց հնչեցրեց նա:
Փոխնախարարը հորդորեց օրենքում դավադրություններ չփնտրել:
«Այն օրենքները, որոնցում դավադրություններ կան, դժվար թե քննարկվեն հանրային քննարկումների միջոցով, երբ օրենքը հրապարկված է, այսքան հարցադրումներ են արվում, դա կթողնեմ Ձեր խղճին»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է օրենքի կետերին, ապա Քոչարյանի կարծիքով, պետք է տարբերություն դրվի վերոնշյալ դրվագների ու ֆիզիկական բռնության միջև:
«Մասնագետները քրեական օրենսգրքով պարզում են՝ ունենք աֆեկտի վիճակում տեղի ունեցող հանցագործություննե՞ր, թե ոչ»,-ասաց Քոչարյանը:
Արթուր Հովհաննիսյանը նաև հարց ուղղեց՝ եթե, օրինակ, ինքն իր շաքարային դիաբետով երեխային արգելի պաղպաղակ ուտել, արդյո՞ք դա տնտեսական բռնություն է:
«Հիմա պաղպաղակ չուտելը կամ երեխային սահմանափակելը, այդ ի՞նչ երևակայության կամ մտածելակերպի պարագայում պետք է բերի տնտեսական բռնության: Գրված է անհրաժեշտ սնունդ, անհրաժեշտ սնո՞ւնդ է պաղպաղակը, թե՞ ոչ»,-հարցրեց Վիգեն Քոչարյանը:

Право 16:48 17/10/2017 Армения
Спор вокруг оплеух и мороженого: замглавы Минюста Армении призвал не искать подвохов в законопроекте о семейном насилии
В Национальном Собрании Армении сегодня проходят парламентские слушания вокруг вызвавшего серьезный общественный резонанс законопроекта «О предотвращении семейного насилия», в ходе которых заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян ответил также на вопросы представителей СМИ.
Журналистов интересовали формулировки понятий «физическое, психологическое и экономическое насилие» в законопроекте, а также вопрос касательно органов, которые будут определять степень и масштабы примененного насилия.
«Например, одна пощечина в год или же 5, либо 10 оплеух – это предумышленное причинение боли или нет? Вы утверждаете, что пощечина не считается физическим насилием, я же уверен, что считается, и подобная неточность может стать предметом злоупотреблений в полиции. Кроме того, кто будет решать, оказанное психологическое насилие было сильным или нет?» – спросил один из журналистов.
В ответ замминистра призвал не искать в законе подвохов. «Законы, содержащие подвохи, вряд ли стали бы предметом дискуссий на общественных обсуждениях. Когда закон обнародован и задается столько вопросов, – это оставляю на вашей совести», – отпарировал замглавы Минюста РА.
По его словам, необходимо ввести отличие между указанными случаями и физическим насилием.
Замминистра также спросили, будет ли считаться экономическим насилием, если запретить страдающему сахарным диабетом ребенку есть мороженое.
«При каком таком воображении поедание мороженого или ограничение ребенка в этом может привести к экономическому насилию? Написано ведь: необходимое питание. Является ли мороженое необходимым питанием или нет?» – сказал в ответ В. Кочарян.