Քաղաքական 13:47 18/10/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը  հոկտեմբերի 17-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Բելգիայի Թագավորություն:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ,  հոկտեմբերի 18-ին Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է 4-րդ Եվրոպական հայկական համագումարի բացմանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Նախագահն արժևորել է նման միջոցառումները, նշելով, որ դրանք լավ հարթակ են՝ քննարկելու համազգային խնդիրները, նախանշելու դրանց լուծման ուղիներն ու հետագա անելիքները, մշակելու և իրականացնելու տարբեր ծրագրեր սփյուռքի հայկական համայնքների, մայր Հայաստանի և Արցախի շարունակական զարգացման ու զորացման ուղղությամբ:
«Չափազանց կարևոր է, որպեսզի կայանա մտքերի կառուցողական փոխանակում, հնչեն տարբեր կարծիքներ և ընդունվեն փոխհամաձայնեցված որոշումներ՝ առաջին հերթին գերնպատակ ունենալով միավորել մեր ժողովրդի տարբեր հատվածները համազգային ծրագրերի իրականացման շուրջ»,-ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Բակո Սահակյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մշտապես սատարում են Արցախին, ապրում նրա հոգսերով, անում հնարավորը տարբեր ատյաններում արցախյան հիմնախնդիրը արդարացի ներկայացնելու և մեր ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար:
Միջոցառման ընթացքում Նախագահ Սահակյանն Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացում ունեցած նշանակալի ավանդի համար «Երախտագիտություն»  մեդալ է հանձնել  ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբին: Համագումարին ներկա էին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 13:32 18/10/2017 В мире
Президент Бако Саакян в Бельгии выразил глубокую признательность всем, кто постоянно содействует Арцаху
Возглавляемая президентом Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакяном делегация 17 октября прибыла с официальным визитом в Королевство Бельгия. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент Саакян 18 октября принял участие в открытии 4-го Европейского армянского форума и выступил там с приветственным словом.
Президент высоко оценил проведение подобного мероприятия, и назвал его хорошей платформой для обсуждения общенациональных задач, определения путей их решения и последующих планов, разработки и осуществления разных программ для дальнейшего развития и усиления армянских общин Диаспоры, Родины-Армении и Арцаха.
«Крайне важно, чтобы состоялся конструктивный обмен мнениями, были озвучены разные идеи и приняты согласованные решения с учетом первоочередной сверхзадачи –  объединения разных частей нашего народа для осуществления общенациональных программ», –  подчеркнул глава государства.
Бако Саакян выразил глубокую признательность всем, кто постоянно содействует Арцаху, живет его заботами, делает все возможное для справедливого представления арцахской проблемы и защиты прав народа в разных инстанциях.
В ходе мероприятия президент Саакян вручил медаль «Благодарность» Европейской комиссии Ай Дата АРФ «Дашнакцутюн» за значительный вклад в процесс признания Республики Арцах.
На форуме присутствовали Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, министр Диаспоры Республики Армения Грануш Акопян, другие должностные лица.