Քաղաքական 13:24 23/10/2017 Հայաստան
Կամավորականության կարգավորման սկզբունքը այսօր դարձավ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի նյութ:
Պաշտպանության նախարարը նկատեց, որ կամավորականության հասկացությունը շատ հարազատ է հայ ժողովրդին, ինչի վկայությունն են հայկական բանակաշինության ողջ պատմությունը և ապրիլյան պատերազմի փորձը: Նրա խոսքով, կամավորական շարժումը մեծ ներուժ ունի և պետք է լիարժեք կարգավորման հիմքով տեղ գտնի օրենսդրության մեջ:
Ըստ Վիգեն Սարգսյանի՝  նախագծում հստակություն է մտցվել առ այն, որ կամավորական սկզբունքով կարող են պահեստազորային նախապատրաստում անցնել այն քաղաքացիները, որոնք ենթակա չեն պահեստազորում պարտադիր հաշվառման։
«Կամավորականությունը չպետք է խանգարի սահմանադրական պարտավորության կատարմանը. եթե քաղաքացին զինապարտ է, հաշվառված է պահեստազորում, նա ոչ թե կամավորականության սկզբունքով պետք է գնա, այլ առաջնորդվելով իր զինկոմիսարիատի կողմից իրենց տրված առաջադրանքով՝ ներկայանա նշված վայր, նշված օրը, նշված պահին: Սակայն մենք ունենք տարածքային խմբեր, զորակոչի և հաշվառման ոչ ենթակա խմբեր, որոնք կարող են կամավորականության սկզբունքով համալրել համապատասխան ստորաբաժանումները»,-ասաց նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը շեշտեց, թե՝ իրենց մոտեցումը մեկն է. կամավորականությունն ավարտվում է զինկոմիսարիատի դռան մոտ, այն պահին, երբ քաղաքացին ներկայացել է. բանակը պարտավոր է նախանշել նրա ծառայության վայրը, ստեղծել պայմաններ, ապահովել երաշխիքներ և տալ իրավական կարգավորում:

Политика 15:02 23/10/2017 Армения
Принцип регулирования добровольчества сегодня стал темой обсуждения на заседании Постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности.
Министр обороны Армении Виген Саркисян отметил, что понятие добровольчества очень близко армянскому народу, свидетельством чего являются вся история армянского армейского строительства и опыт Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта. По его словам, добровольческое движение обладает большим потенциалом и должно найти отражение в законодательстве на основе полноценного регулирования.
Как отметил Виген Саркисян, проектом уточняется, что на добровольной основе могут пройти подготовку в качестве резервистов граждане, которые не подлежат обязательному учету в резерве.
«Добровольчество не должно мешать исполнению конституционной обязанности. Если гражданин является военнообязанным, состоит на учете в резерве, он должен идти не на добровольческой основе, а руководствоваться данным ему военным комиссариатом заданием – явиться в указанное место, в указанный день и в указанное время», – сказал В.Саркисян.
Виген Саркисян подчеркнул, что подход Минобороны заключается в следующем: добровольчество заканчивается у дверей военного комиссариата, армия обязана указать место его службы, создать условия, гарантии и дать правовое регулирование.