Քաղաքական 16:51 24/10/2017 Արցախ
Առաջնագծում այս պահին որոշակի լարվածություն կա: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
Իր խոսքում նա նշել է, որ այդ լարվածությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի խախտմամբ:
«Հոկտեմբերի 19-ին ադրբեջանական դիպուկահարի կողմից խոցվել է մեր զինծառայողը: Մեր կողմից համարժեք պատասխանը չի ուշացել: Կարծում եմ՝ այս լարվածությունը կապված է հենց դիպուկահարների պատերազմի արդյունքում առաջացած լարվածությունից՝ չնայած հակառակորդը վաղուց այս գործելաոճն է ընտրել»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը և հավելել, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը երկու անգամ կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի հեռակառավարվող հակատանկային հրթիռ, և երկու դեպքում էլ հարվածները եղել են անարդյունք:
ԱՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարի խոսքով՝ այս անգամ հայկական կողմը սադրանքին չի տրվել, սակայն եթե նման իրավիճակներ հետագայում կրկնվեն, միանշանակ, ավելի ցավոտ պատասխան է լինելու:
«Երեկ մենք չենք պատասխանել, քանի որ գտնում ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը դեռևս չկա: Մոտ օրերս հանդիպում ենք ունենալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչի հետ և այս հարցերը քննարկելու ենք նրա հետ»,- ասել է Լ. Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15:05-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտու արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով «ՍՊԱՅԿ»  տիպի կառավարվող հակատանկային հրթիռ: Արցախի ՊՆ-ն հայտնել էր, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, շփման գծում լարվածությունը չխորացնելու համար, շարունակել են ցուցաբերել զսպվածություն և պատասխան գործողությունների չեն դիմել:

Политика 17:29 24/10/2017 НКР
Левон Мнацаканян рассказал, почему Армия обороны Арцаха проявила сдержанность в ответ на провокации ВС Азербайджана
На данный момент на передовой наблюдается определенная напряженность. Как передает Artsakhpress.am, об этом сегодня, 24 октября, на встрече с журналистами заявил министр обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян.
Глава оборонного ведомства отметил, что это обусловлено нарушением режима прекращения огня азербайджанскими вооруженными силами.
«19 октября наш военнослужащий был убит азербайджанским снайпером. Адекватный ответ с нашей стороны не заставил себя ждать. Думаю, что эта напряженность связана со снайперской войной, которую  противник уже давно выбрал в качестве линии поведения», – сказал Левон Мнацаканян, добавив, что азербайджанская сторона в последний период также дважды применила ПТРК «Спайк», однако удары не достигли цели.
По словам Л.Мнацаканяна, армянская сторона не поддалась на провокацию, однако, если такая ситуация повторится в будущем, то ответ, однозначно, будет более болезненным.
«Накануне мы воздержались от ответных действий, так как считаем, что в этом пока нет необходимости. На днях состоится встреча с представителем Минской группы ОБСЕ, и эти вопросы мы обсудим с ним» – сказал Левон Мнацаканян.
Отметим, 22 октября ВС Азербайджана, нарушив достигнутые недавно на состоявшейся в Женеве по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ встрече президентов Армении и Азербайджана договоренности, в северо-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск (Мартакерт-Матагис) применили артиллерийское оружие. Как сообщила пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), противник произвел в направлении армянских позиций выстрелы из минометов (5 снарядов) и ПТРК «Спайк» (1 ракета). Накануне, 23 октября, около 15:05, в восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана вновь нарушили режим прекращения огня, применив ПТРК «Спайк».