Մշակույթ 15:23 25/10/2017 Աշխարհում
Լուվրը Ֆրանսիայի թագավոր Ֆրանցիսկոս I-ին պատկանող աղոթագիրքը ձեռք բերելու համար հայտարարել է դրամահավաք: Գազետա.ռու-ն, հղում անելով Business Insider-ին, գրում է, որ գիրքը համարվում է ֆրանսիական Վերածննդի ժամանակաշրջանի դեկորատիվ արվեստի լավագույն օրինակներից: Այն զարդարված է, մասնավորապես, զմրուխտներով, ռուբիններով:
16-րդ դարում Ֆրանցիսկոս I-ինն այն նվիրել է իր 10-ամյա ազգականին: Ներկա պահին աղոթագրքի սեփականատերը Մեծ Բրիտանիայում բնակող մի կոլեկցիոներ է:
Լուվրում պատմել են, որ այն գնելու համար իրենց անհրաժեշտ է 10 միլիոն եվրո: Գումարի կեսն արդեն հովանավորները տրամադրել են: Թանգարանը հույս ունի, որ մնացած գումարը հնարավոր կլինի հավաքել հանգանակության միջոցով:

Culture 15:58 25/10/2017 World
The Louvre museum in Paris is calling on the public to help bring back one of the French Renaissance's greatest decorative works of art, The Associated Press reported.
The agency reminds the Book of Hours prayer book — a manuscript bound in gold and encrusted with emerald, ruby and turquoise gemstones — belonged to France's King Francis I, who gifted the treasure to his 10-year-old niece during the 16th century.
Deemed by experts to be a masterpiece, the book now belongs to a private collector in Britain.
The Louvre says it needs 10 million euros ($11.8 million) to acquire the piece. Luxury group LVMH has pledged half of the money. The museum hopes to raise the rest through a crowdfunding campaign.
Louvre President Jean-Luc Martinez says the Book of Hours would become one of the Louvre's iconic pieces alongside the Mona Lisa.