Քաղաքական 21:41 25/10/2017 Տարածաշրջան
Եվրոպայի խորհրդի 47 անդամ երկրների նախարարների կոմիտեն պաշտոնապես տեղեկացնում է Ադրբեջանին աննախադեպ իրավական գործընթաց սկսելու մտադրության մասին, որը կապված է «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճռի չկատարման հետ։
Հաղորդվում է, որ 2014թ․-ի մայիսին ՄԻԵԴ-ը գտել էր, որ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Իլգար Մամմադովի ձերբակալությունն ու կալանքը Եվրոպական կոնվենցիայի մի քանի կետերի խախտում է եղել։ ՄԻԵԴ-ը գտել էր, մասնավորապես, որ Մամմադովի մեղադրանքն ու կալանքը նպատակ է ունեցել պատժել կամ լռեցնել նրան՝ կառավարությանը քննադատելու համար, որը Կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի խախտում է։
Նշվում է, որ մինչ այժմ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է հոդված 18-ի 5 խախտում և բոլոր այս դեպքերում, բացի Իլգար Մամմադովից, դիմումատուներն ազատ են արձակվել։
ՄԻԵԴ վճռի հրապարակումից 3 տարի անց, սակայն, Մամմադովը շարունակում է մնալ բանտում։
Այսօր նախարարների կոմիտեն որոշել է, ԵԽ պատմության մեջ առաջին անգամ, սկսել 2010թ․-ին ընդունված գործընթացը, համաձայն որի գործը կարող է հետ ուղարկվել ՄԻԵԴ՝ որոշելու, արդյոք վճռի չկատարումը Կոնվենցիայի հետագա խախտում է։
Նախարարների կոմիտեն միջանկյալ որոշում է կայացրել․ Ադրբեջանին մինչև նոյեմեբերի 29-ը ժամանակ է տրվել գրավոր ներկայացնելու իր տեսակետը։
ԵԽ նախարարների կոմիտեն դեկտեմբերի 5-ին կքննարկի գործը ՄԻԵԴ հետ ուղարկելու միջանկյալ բանաձևը, եթե այս ժամանակահատվածում վճիռը չկատարվի։
Նշենք, որ ՄԻԵԴ վճռի չկատարումը Կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է, ինչն էլ իր հերթին հանդիսանում է ԵԽ կանոնադրության խախտում, որը կարող է հիմք դառնալ ԵԽ-ին երկրի անդամակցության կասեցման համար։

Politics 10:26 26/10/2017 World
The Committee of Ministers of the 47-nation Council of Europe has formally notified Azerbaijan of its intention to launch legal action related to the implementation of the Ilgar Mammadov v. Azerbaijan judgment from the European Court of Human Right, the organisation reported in a press statement.
According to the source, the court ruled in May 2014 that the arrest and extended detention of Mr Mammadov, an opposition politician, was in violation of several articles of the European Convention on Human Rights. The court found, in particular, that the actual purpose of his prosecution and detention was to silence or punish him for criticising the government, in violation of Article 18 of the convention. To date the court has found a violation of Article 18 in only five judgments and in all of these cases, except Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, the applicants were released. However, more than three years later, Mr Mammadov remains in prison.
The Committee of Ministers decided on Wednesday, for the first time, to launch a procedure introduced in 2010 according to which a case can be referred back to the European Court of Human Rights to decide whether its non-implementation is a further violation of the convention.
In today’s Interim Resolution, the committee gave Azerbaijan until 29 November to submit its view in writing. Unless the judgment is implemented in the meantime, a further Interim Resolution sending the case back to the European Court of Human Rights will be discussed by the Committee of Ministers on 5 December.