Մշակույթ 14:55 28/10/2017 Հայաստան
Ֆրանսիայի և Հայաստանի մշակութային համագործակցությունն առավել կամրապնդվի 2018թ. ոչ միայն «Էրեբունի-Երևան»–ի 2800 և «Էրեբունի» թանգարանի 50 ամյակներին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցությամբ, այլ նաև Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ  գագաթնաժողովի անցկացմամբ:   Այս մասին հայտարարել է  Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, ով  այցելել է «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան:
Արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գ. Գյուրջյանի ուղեկցությամբ դեսպանը շրջել է «Էրեբունի» միջնաբերդում, ապա ծանոթացել թանգարանի մշտական ցուցադրությանը և տպավորություններով կիսվել թանգարանի Պատվավոր հյուրերի մատյանում:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանից հայտնում են, որ հնավայրում շրջելիս՝ դեսպանը հպարտությամբ անդրադարձել է «Էրեբունի» ամրոցի պեղումների ընթացքում Ֆրանսիայի իրականացրած ներդրումներին:
Նա փաստել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանատան և «Էրեբունի» թանգարանի խորհրդանշական համագործակցությունը Էրեբունու հայ-ֆրանսիական արշավախմբի 8-ամյա աշխատանքներից հետո այժմ էլ շարունակվում է Լիոնի և Գրենոբլի ճարտարապետական ազգային բարձրագույն դպրոցների հետ ծավալվող բազմաբնույթ գործունեությամբ: Դեսպանն իր խոսքում հավաստիացրել է, որ տարիների համագործակցությունը, անշուշտ, կշարունակվի առաջիկայում ևս: Դիտելով թանգարանի մշտական ցուցադրությունը՝ դեսպան Լաքոտը հաճելիորեն մատնանշել է ցուցադրության բացատրագրերում և պաստառներում ֆրանսերենի առկայությունը:
Դեսպանն եղել է  «Կարմիր բլուր» մասնաճյուղում, ծանոթացել Թեյշեբաինի ամրոցի պատմությանը: Ըստ աղբյուրի, մեծապես տպավորված լինելով Երևանի հնավայրերով՝ Ֆրանսիայի դեսպանն ընդգծել է, որ հաջորդ այցելությունը կլինի Շենգավիթ հնավայր:

Культура 15:26 28/10/2017 Армения
Новый посол Франции начал знакомство с культурным наследием Армении с посещения музея-заповедника «Эребуни»
Культурное сотрудничество Франции и Армении более укрепится в 2018 году: не только проведением празднеств «Эребуни-Ереван-2800» и к 50-летию основания музея «Эребуни», но и 17-го саммита Франкофонии в Ереване. Об этом заявил сегодня новоназначенный посол Франции в Армении Джонатан Лакот, который посетил историко-археологический музей-заповедник «Эребуни» в Ереване.
В сопровождении директора музея-заповедника «Эребуни» Гагика Гюрджяна посол совершил экскурсию, ознакомился с постоянной экспозицией музея и поделился своими впечатлениями в Книге для почетных гостей музея.
Как сообщают из музея, посол во время экскурсии коснулся инвестиций Франции при осуществлении раскопок на территории крепости «Эребуни».
Посол в своем слове заверил, что многолетнее сотрудничество, безусловно, продолжится и в будущем. Осмотрев постоянную экспозицию музея, посол отметил наличие записей на французском языке в примечаниях.
Джонатан Лакот побывал и в филиале «Кармир-Блур», ознакомился историей крепости Тейшебаини. Дипломат сообщил, что планирует посетить и древнее поселение Шенгавит.