Մշակույթ 14:55 28/10/2017 Հայաստան
Ֆրանսիայի և Հայաստանի մշակութային համագործակցությունն առավել կամրապնդվի 2018թ. ոչ միայն «Էրեբունի-Երևան»–ի 2800 և «Էրեբունի» թանգարանի 50 ամյակներին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցությամբ, այլ նաև Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ  գագաթնաժողովի անցկացմամբ:   Այս մասին հայտարարել է  Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, ով  այցելել է «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան:
Արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գ. Գյուրջյանի ուղեկցությամբ դեսպանը շրջել է «Էրեբունի» միջնաբերդում, ապա ծանոթացել թանգարանի մշտական ցուցադրությանը և տպավորություններով կիսվել թանգարանի Պատվավոր հյուրերի մատյանում:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանից հայտնում են, որ հնավայրում շրջելիս՝ դեսպանը հպարտությամբ անդրադարձել է «Էրեբունի» ամրոցի պեղումների ընթացքում Ֆրանսիայի իրականացրած ներդրումներին:
Նա փաստել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանատան և «Էրեբունի» թանգարանի խորհրդանշական համագործակցությունը Էրեբունու հայ-ֆրանսիական արշավախմբի 8-ամյա աշխատանքներից հետո այժմ էլ շարունակվում է Լիոնի և Գրենոբլի ճարտարապետական ազգային բարձրագույն դպրոցների հետ ծավալվող բազմաբնույթ գործունեությամբ: Դեսպանն իր խոսքում հավաստիացրել է, որ տարիների համագործակցությունը, անշուշտ, կշարունակվի առաջիկայում ևս: Դիտելով թանգարանի մշտական ցուցադրությունը՝ դեսպան Լաքոտը հաճելիորեն մատնանշել է ցուցադրության բացատրագրերում և պաստառներում ֆրանսերենի առկայությունը:
Դեսպանն եղել է  «Կարմիր բլուր» մասնաճյուղում, ծանոթացել Թեյշեբաինի ամրոցի պատմությանը: Ըստ աղբյուրի, մեծապես տպավորված լինելով Երևանի հնավայրերով՝ Ֆրանսիայի դեսպանն ընդգծել է, որ հաջորդ այցելությունը կլինի Շենգավիթ հնավայր:

Culture 16:42 28/10/2017 Armenia
The French –Armenian cultural cooperation will advance in 2018 not only through the festive events dedicated to Erebuni-Yerevan 2800th anniversary and the 50th anniversary of the establishment of the Erebuni Museum but also with the 17th summit of the International Organization of La Francophonie to be held in Yerevan, the newly appointed Ambassador of France to Armenian Jonathan Lacote stated on Saturday.
The Ambassador was hosted today at Erebuni Historical and Archaeological Museum-Reserve, where he toured the Erebuni Fortress accompanied by the Head of the Reserve Museum, got familiarized with the displays of the permanent exhibition and shared his impressions in the Guest Book of the Museum.
As the Museum-Reserve reported in a release, Ambassador Lacote pointed with proud to the French contribution to the excavations of the Erebuni Fortress, recalling the year-long cooperation between the Museum and the French Embassy.
To note, Erebuni Fortress also known as Arin Berd is a Urartian fortified city, located in Yerevan, Armenia. It is 1,017 metres above sea level. It was one of several fortresses built along the northern Urartian border and was one of the most important political, economic and cultural centers of the vast kingdom. The name Yerevan itself is derived from Erebuni.