Քաղշին. Մինչև տարեվերջ Թալիշում կարմիր ժապավեն կտրելու առիթներ շատ կլինեն
Առանձնատների վերանորոգման, վերակառուցման և հիմքից կառուցվող նոր բնակարանների շինարարությանը զուգահեռ` Թալիշում վերականգնվում են նաև ենթակառուցվածքները:
Թալիշում բնակարանների վերակառուցման-վերանորոգման ծրագրի առաջին փուլում ընդգրկված 17 բնակարանների մի մասը գրեթե պատրաստ է շահագործման, մի մասն էլ շինարարության ակտիվ ընթացքի մեջ է:
Արցախի քաղաքաշինության նախարարության հաղորդմամբ, ծրագրով նախատեսված 17 առանձնատները միանգամից կշահագործվեն նոր տարվա շեմին: Բնակարանաշինությանն արդեն գումարվել է 2-րդ փուլը՝ շուրջ 12 առանձնատնով: Թալիշցի տղամարդկանց մեծ մասն աշխատում են շինարարների հետ հավասար, որպեսզի օր առաջ ավարտեն աշխատանքները և Ալաշանում ժամանակավոր ապաստանած իրենց ընտանիքներին տեղափոխեն հարազատ գյուղ:
Բնակարանաշինությանը զուգահեռ, կատարվում է վթարային վիճակում գտնվող, դեռևս նախորդ պատերազմի ժամանակ ավերված բնակարանների, ավելորդ շենք-շինությունների քանդման, տարածքի հարթեցման աշխատանքները:
Որպես Արցախի ամենամեծ շինհրապարակ, այստեղ աշխատում են շուրջ 10 շինարարական կազմակերպություններ: Յուրաքանչյուրն իր ճակատում կատարում է իր աշխատանքը:
Թալիշում արդեն պատրաստ է ջրամատակարարման ներքին ցանցը, գյուղամիջյան ճանապարհի երկայնքով փորվել և անց է կացվել նոր կոյուղագիծ և ջուրն արդեն հասանելի է բոլոր բնակարաններում: Նախապես կառուցվել է օրվա կարգավորիչ ջրամբար, տեղադրվել են հաշվիչներ:
Գյուղ բերող կենտրոնական ճանապարհահատվածում ևս մեծ աշխատանքներ են նախատեսվում. ,,Արցախուղի ՓԲԸ-ն հարթեցման ու խճապատման աշխատանք է իրականացնում: Նախագծով` ճանապարհի երկայնքով հենապատեր ու մայթեր կկառուցվեն, կտեղադրվեն նոր տեխնոլոգիայով արտադրված դեկորատիվ աղյուսներ, ամբողջությամբ կվերափոխվեն գյուղի արտաքին լուսավորության ցանցը և լուսամփոփները: Ի դեպ այս ուղղությամբ շինարարների հետ աշխատում են ,,Արցախէներգո ՓԲԸ-ի մասնագետները:
Գյուղի տարբեր հատվածներում շինարարական անցուդարձ է: Նշված աշխատանքներից բացի արդեն ավարտվում են համայնքային կենտրոնի և հանդիսությունների տան շինարարությունը և ընթացքում է մանկապարտեզի կառուցումը:
«Այսպես, մինչև տարեվերջ Թալիշում կարմիր ժապավեն կտրելու առիթներ շատ կլինեն»,-նշում են Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունից:

Economy 11:55 28/10/2017 NKR
In parallel to house renovation and reconstruction works, as well as construction of new apartment buildings, infrastructures are also being restored in Talish village of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic.
According to the press release by the country’s Ministry of Urban Development, some of the 17 apartments included in the first phase of the reconstruction and renovation project are almost ready for operation.
All the 17 detached houses being constructed as part of the project will be operated on the eve of the New Year. The second phase of the project features construction of 12 houses. The Talish men are working together with the workers to quickly complete the works and to transfer their families temporarily housed at Alashan to their native village.
Apart from the housing construction, demolishing and land smoothing works of houses destroyed still in the Artsakh liberation struggle, as well as useless buildings are currently underway in the village.
Some 10 construction companies are involved in construction and restoration works in the village.
An internal water supply network has already been completed in Talish, with all the villagers provided with clean drinking water.
There are also plans to reconstruct the highway leading to the village, with construction of retaining walls and sidewalks to be built along the road.
Apart from the mentioned works, the construction of the community center and events house are hurtling to its end, with the construction of a kindergarten underway in the village.
“Therefore, Talish will have numerous red ribbon cutting ceremonies till the end of the year,” the ministry said.