Տնտեսություն 14:59 31/10/2017 Հայաստան
2018-ին Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի զարգացման ծրագրով նախատեսված է 22,6 մլրդ դրամ. Վ. Մարտիրոսյան
«2018 թվականին Տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարության գծով պետական բյուջեի ծախսերը կկազմեն շուրջ 47,4 մլրդ դրամ»,- «ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկման  ժամանակ հայտնեց  նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ իրականացվելու է 25 ծրագիր՝ 10 վարկային և 2 դրամաշնորհային։
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի զարգացման ծրագրով նախատեսված է 22,6 մլրդ դրամ,  2,8 մլրդը Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից տրամադրվող դրամաշնորհ է: 2018 թվականին շինարարական աշխատանքները կշարունկավեն շուրջ 84 կմ ճանապարհահատվածներում, որից կբետոնապատվեն 40-ից 45 կմ-ը», - տեղեկացրեց Մարտիրոսյանը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական սահմանի՝ Բագրատաշենի անցման կետ կամրջի վերակառուցման ծրագրին, նախարարն ասաց, որ նախատեսված է տրամադրել 1,13 մլրդ դրամ. «Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 3,4 մլրդ դրամ: Շինարարությունը կազմակերպելու մրցույթներն ավարտվել են, պայմանագրերը կնքման փուլում են։ Կիրականացվեն նախագծային աշխատանքների 100 տոկոսը, կամրջի շինարարության մոտ 20 տոկոսը և տեխնիկական վերահսկողության աշխատանքները»։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը հարց ուղղեց Վահան Մարտիրոսյանին, թե արդյոք նախարարության 5-ամյա ծրագրում նախատեսվա՞ծ է Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման ծրագիրը և ի՞նչ է արվում երկաթուղու արդիականացման համար։
«Այսօր Հայաստանն ունի ստորագրած պայմանագիր տրված ընկերության հետ, որը պարտավորություն է վերցրել ներդրումային ծրագիր ներկայացնել Հայաստան-Իրան երկաթգիծը կառուցելու համար։ Քննարկումներն այդ ընկերության հետ շարունակվում են։ Արդյունքների մասին տեղյակ կպահենք», - նշեց նախարարը։
Ինչ վերաբերում է արդիականացմանը՝ պատասխանեց, ոչ հարավկովկասյան երկաթուղիների ներդրման ծրագրերը 100,3 տոկոսով կատարվում են և վերահսկվում. «Այդ ծրագրերը հիմա շատ ավելի խիստ հսկողության տակ են, և ցանկացած ներդրումային ծրագրի համար մինչև նախագիծ չի ներկայացվում, մենք այն չենք հաստատում», - հավելեց Վահան Մարտիրոսյանը։

Экономика 17:51 31/10/2017 Армения
В 2018 году расходы госбюджета по линии министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении составят около 47,4 млрд драмов. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении глава Минтранса РА Ваан Мартиросян  на предварительных обсуждениях проекта закона РА «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
По его словам, будет реализовано 25 программ, в том числе 10 кредитных и 2 бюджетные.
«На программу развития транспортного коридора Север-ЮГ планируется выделить 22,6 млрд драмов, 2,8 млрд – предоставляемый Европейским инвестиционным банком грант. В 2018 году строительные работы продолжатся на дорожных участках протяженностью около 84 км, при этом 40-45 км будут бетонированы», – сообщил министр Мартиросян.
Армения приступит к строительству «Моста дружбы» на КПП «Баграташен» на армяно-грузинской границе. По его словам, общая стоимость программы составляет порядка  3,4 млрд драмов, на восстановление моста в 2018 году будет направлено 1,13 млрд драмов.
«Уже завершены тендеры на проведение строительных работ, процесс заключения договоров находится на завершающей стадии.  В 2018 году на 100% будут выполнены проектные работы, планируется провести 20% работ по строительству моста и обеспечить полный технический контроль», – сказал министр.
Действующий мост через реку Дебед, на территории пропускного пункта государственной границы Республики Армения и Грузии «Садахло-Баграташен», был построен еще в 1960-е годы и в нынешнем виде не может служить своим целям. В соответствии с этим принято решение построить новый, современный, соответствующий международным критериям мост.
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Выход» («Елк») Арам Саргсян спросил Ваана Мартиросяна, предусмотрено ли 5-летней программой министерства строительство железной дороги Армения-Иран и какие шаги предпринимаются в направлении модернизации железной дороги.
По словам министра, с иностранной компанией существует договор о привлечении инвесторов  для строительства железной дороги Иран-Армения. «Обсуждения с данной компанией продолжаются. О результатах сообщим», – сказал он.
Что же касается модернизации, В.Мартиросян отметил, что инвестиционные программы ЮКЖД выполняются и контролируются. «Сейчас эти программы находятся под более строгим контролем», – сказал он.