Քաղաքական 19:27 02/11/2017 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) զենքերի և բարձր տեխնոլոգիաների արտադրությամբ զբաղվող «Ռոստեխ» պետական ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Չեմեզովը խոսել է «C-400» ՀՕՊ համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ օգոստոսի 23-ին կնքած ռուս-թուրքական պայմանագրի որոշ մանրամասների մասին։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Չեմեզովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև «C-400» վերաբերյալ կնքած պայմանագրի արժեքը անցնելու է 2 մլրդ դոլարի սահմանը։
Թուրքական աղբյուրը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ ՌԴ նախագահի ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով օգնական Վլադիմիր Կոժինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը և Թուրքիան պարտավորագիր են ստորագրել, պայմանագիրը իրագործելու համար։
Թուրքիան արդեն «C-400» ների մատակարարման կանխավճարը մուծել է Ռուսաստանին:
Հիշեցնենք, որ չնայած ստորագրած պայմանագրին Ռուսաստանը հրաժարվել է Թուրքիային տրամադրել ռուսական ՀՕՊ համակարգերի գաղտնաբառերը, ինչը թույլ կտար թուրքական կողմին տեսնել  «C-400»-ների մեխանիզմը։

Политика 20:34 02/11/2017 Регион
Генеральный директор российской госкорпорации «Ростех» Сергей Чемезов подтвердил, что стоимость сделки с Турцией на поставку зенитных ракетных систем С-400 «Триумф» составила более $2 млрд. Об этом «Коммерсантъ» сообщал еще в сентябре, когда стороны заключили контракт на поставку четырех дивизионов С-400.
Отметим, данный контракт вызвал широкий общественный резонанс в первую очередь в России и активно обсуждается не только в СМИ, но также в экспертных и политических кругах.
Согласно «Ъ», турецкие военные рассчитывали получить доступ к технологиям для последующей сборки «Триумфов» на своей территории. Однако российская сторона добилась подписания твердого соглашения без трансферта технологий. В связи с этим глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара может отказаться от приобретения С-400 «Триумф».