Ադրբեջանական ագրեսիան չպետք է ԱՄՆ-ի օգնության միջոցով պարգևատրման արժանանա
Forbes ամսագիրը տպագրել է Եվրասիական հետազոտությունների և վերլուծության ինստիտուտի անդամ Մովսես Տեր-Օգանեսյանի և Միջազգային ու համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիր Սուրեն Սարգսյանի հոդվածը։
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1992 թվականին Ազատության աջակցության ակտի 907 բանաձևի ընդունմանը, որը սահմանափակում էր Ադրբեջանին տրամադրվող աջակցությունը, քանի դեռ նա շարունակում է թշնամական գործողությունները Հայաստանի նկատմամբ ու գրել, որ ադրբեջանական ագրեսիան չպետք է ԱՄՆ-ի օգնության միջոցով պարգևատրման արժանանա։
«ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը, սակայն, սառեցրեց Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ լրացումը և թույլատրեց, որ Ադրբեջանն ԱՄՆ-ից 20 միլիոն դոլար օգնություն ստանա։ 2016 թվականի ապրիլին տեղի ունեցավ շփման գծի երկայնքով բռնության ամենամեծ բռնկումը: Նման հարձակումներ սկսելով, Ադրբեջանը ոտնահարեց 907-րդ բանաձևի կողմից սահմանված նախապայմանները։ Տեքստում չէր նշվում, որ ագրեսիան չի կարող ուղղվել ԼՂՀ-ի դեմ, իսկ տեքստի բնօրինակում ամենակարևոր կետն այն էր, որ պետք է ապահովել ռազմական գործողությունների դադարեցումը: Նման կետի բացակայությունը քաջալերեց Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմավարական ղեկավարությունը ու նրանք փորձեցին այս ամենից չոր դուրս գալ։ ժամանակի հարց է, թե երբ Ադրբեջանը նորից նման արկածախնդրության կդիմի, քանի որ Թրամփի վարչակազմը տարածաշրջանի վերաբերյալ Laissez-faire (չմիջամտելու) սկզբունք է որդեգրել»,-նշված է հոդվածում։
Հոդվածագիրները ընդգծում են այն փաստը, որ ԱՄՆ բանակի կողմից վերապատրաստված Ադրբեջանի սպաներն էին՝ գնդապետ Վուգար Յուսիֆով, ով վերապատրաստվել է 2007 թ. Արիզոնա նահանգում գտնվող ԱՄՆ բանակի հետախուզության կենտրոնում, գեներալ-լեյտենանտ Մուրադ Միրզաևը մասնակցել է Սան Անտոնիոյում գտնվող պաշտպանական ինստիտուտի դասընթացներին, ովքեր 2016թ. ապրիլին հայկական Թալիշ գյուղում սպանությունների և գյուղի վրա հարձակվելու վերաբերյալ հրամաններ տվեցին։
«Այս խախտումներն ավելի ակնառու են դարձնում սարսափելի հանցագործությունները (գլխատումներ և երեք տարեց քաղաքացիական անձանց սպանություն ու խոշտանգում), որոնք վերագրվում են այս մարդկանց ղեկավարած խմբերին: Այս սարսափելի հանցագործությունները ստիպեցին կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսին և Էլիոթ Էնգելին կոչ անել հետաքննել Ադրբեջանին սպառազինելու հարցում «Լիհիի օրենքի» խախտումը։ Որպեսզի միջազգային հանրությունը Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական արկածախնդրության նոր փորձի ականատես չլինի, ինչպես դա եղավ 2016 թ. ապրիլին, ԱՄՆ-ն պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը արդեն իսկ հարուստ ագրեսորին օգնությունը տրամադրելու հարցում, որն, ի դեպ, խախտում է ԱՄՆ օրենքը»,-նշված է հոդվածում։

США не должны поощрять азербайджанскую агрессию
Американский журнал Forbes опубликовал статью эксперта Евразийского научно-аналитического института Мовсеса Тер-Оганесяна и соучредителя Центра международного и сравнительного права Сурена Саркисяна.
В статье рассматривается вопрос принятия Конгрессом США в 1992 году 907 Акта о поддержке свободы, который ограничивал поддержку Азербайджану до тех пор, пока страна продолжала враждебные действия против Армении. Авторы статьи указывают, что агрессия Азербайджана не должна быть поощрена США.
«Однако президент США Джордж Буш отказался от 907 Акта о поддержке свободы и позволил Азербайджану получить от США $20 млн. Самый большой всплеск насилия на линии соприкосновения произошел в апреле 2016 года. Осуществив это наступление, Азербайджан нарушил предварительные условия, установленные актом 907. В документе не упоминается, что агрессия не может быть направлена против НКР – ключевой момент первоначального текста, который помог бы гарантировать прекращение военных действий. Отсутствие этого условия, конечно, поощрило политическое и военное руководство Азербайджана, которое увидело, что это может сойти им с рук. Лишь вопрос времени, когда Азербайджан вновь прибегнет к подобному авантюризму, так как администрация Трампа приняла тактику Laissez-faire (невмешательства) по отношению к региону», – говорится в статье.
Как подчеркивают авторы, подготовленными армией США азербайджанскими офицерами были полковник Вугар Юсифов, прошедший подготовку в 2007 году в разведывательном центре армии США в штате Аризона, и генерал-лейтенант Мурад Мирзаев, принявший участие в учебном курсе в Институте обороны Сан-Антонио. В апреле 2016 года они отдавали приказы осуществлять убийства и атаковать армянскую деревню Талиш.
«Эти нарушения делают еще более заметными ужасные преступления (обезглавливание, убийство и пытки трех пожилых гражданских лиц), приписываемые группам, возглавляемым этими людьми. Эти ужасные преступления заставили конгрессменов Эда Ройса и Элиота Энгеля призвать расследовать нарушение «закон Лиха» в вопросе вооружения Азербайджана. Чтобы международное сообщество не стало свидетелем новой военной провокации со стороны Азербайджана, как это было в апреле 2016 года, США должны пересмотреть свою позицию по предоставлению помощи богатому агрессору, который, кстати, нарушает закон США», – говорится в статье.
- В США президента Дональда Трампа призывают ввести санкции против Азербайджана
- В США состоялось мероприятие, посвященное «Четырехдневной войне» и агрессивной политике Азербайджана против Арцаха
- В США призвали Госдеп и Минскую группу ОБСЕ решительно осудить Азербайджан за атаку территории Армении