Տնտեսություն 17:19 02/11/2017 Հայաստան
«Տնտեսության վիճակը գնահատում եմ կառավարելի և հեռանկարային»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե պաշտոնը ստանձնելուց հետո հայտարարեց՝ տնտեսությունը չափազանց ծանր վիճակում է, իսկ հիմա  ինչպես կգնահատի՝ հաշվի առնելով այն, որ մարդկանց սոցիալական վիճակը չի լավացել, քանի որ թոշակներն ու աշխատավարձերն էլ չեն բարձրացել:
Վարչապետը չհամաձայնեց այդ դիտարկման հետ, թե ժողովրդի վիճակը չի լավացել, քանի որ թոշակն ու աշխատավարձը չի բարձրացել: «Դա այդպես չէ: Բազմաթիվ երկրներ կան, որտեղ մինիմալ աշխատավարձն ու թոշակը չեն բարձրացնում, բայց դա չի նշանակում, որ միջին եկամուտները չեն աճում»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է գնաճին, Կարեն Կարապետյանն ասաց, որ տարվա կտրվածքով 452 ապրանքով են որոշում գնաճը, մի մասն աճել է, մի մասը՝ ոչ. «Տարվա ընթացքում 0.6-0.8 տոկոս գնաճ ենք կանխատեսել, այդ իսկ պատճառով ես համաձայն չեմ այն տեսակետի հետ, որ այս տարվա մեջ միջին սոցիալական վիճակը մեր քաղաքացու վատացել է»:
Վարչապետը նշեց նաև, որ 2016 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ բարեկեցության աճ զգացող քաղաքացիների թիվը 4 տոկոսով աճել է։
«Երկու տարվա մեջ մենք 13.85-14 տոկոսի մեկ շնչի ՀՆԱ-ում նախատեսում ենք աճ, ինչպես նաև սոցիալական մեր հարցումները ցույց են տալիս, որ 2016 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ բարեկեցության աճ զգացող քաղաքացիների թվի մեջ մենք նկատում ենք աճ 4 տոկոսի չափով՝ 8.8 տոկոսից դառնալով 12.6, իսկ սոցիալական վիճակի վատացում զգացող քաղաքացիների թիվը նվազել է մոտ 8 տոկոսով՝ 37.2-ից իջնելով 29.3», - ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ համապատասխանաբար աճել է իրենց տնտեսական վիճակը կայուն համարող քաղաքացիների թիվը։
Խոսելով տնտեսական աճի մասին, վարչապետը նշեց, որ հաշվի առնելով ստացվող ազդակները՝ Հայաստանի համար տնտեսական աճ է կանխատեսում:
«Հաջորդ տարվա բյուջեի հիմքում դրված 4.5 տոկոս տնտեսական աճը շատ տրամաբանական ու իրատեսական է: Եթե մենք 2018 թվականին ինչ նախատեսում ենք, անենք, բացի մեր կապիտալ ծախսերից, բիզնես միջավայրի փոփոխություն, մեր տեղական ներդրողների նկատմամբ աշխուժացում, ինչը կբերի արտաքին ներդրումների, ապա մենք շատ լավ բազա կստեղծենք 2019 թվականի համար»,- ասաց նա:

Экономика 18:55 02/11/2017 Армения
Премьер Армении Карен Карапетян: Число граждан, чувствующих повышение уровня благополучия, выросло на 4%
Премьер-министр Армении Карен Карапетян оценил состояние экономики республики как «контролируемое и перспективное». Об этом глава правительства заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции, в рамках которой подвел итоги года пребывания на посту премьера.
Журналисты напомнили премьеру, что при вступлении в должность он оценил состояние экономики Армении как «чрезвычайно тяжелое». Они также подчеркнули, что социальное положение граждан за это время не изменилось, а пенсии и зарплаты не выросли. С последним замечанием К. Карапетян категорически не согласился.
«Это вовсе не так. Есть множество стран, где размер минимальной заработной платы и пенсий не увеличивается, но это не значит, что в среднем доходы не растут», – сказал глава кабмина.
Обратившись к росту цен, К. Карапетян отметил, данный показатель в годовом разрезе рассчитывается на 452 наименования товаров, часть из них подорожала, а другая – нет.
«Мы предусматривали рост цен на 0,6-0,8% в год, посему не согласен с мнением, будто социальное положение граждан ухудшилось», – сказал премьер.
По его словам, в сравнении с сентябрем 2016г., число граждан, чувствующих рост благополучия, выросло на 4%: показатель вырос с 8,8% до 12,6%. А вот число граждан, чувствующих ухудшение социального положения, согласно заверениям премьера К. Карапетяна, снизилось на 8% (с 37,2% до 29,3%). Он добавил, соответственно выросло число граждан, считающих свое социальное положение стабильным.
К. Карапетян также заявил, что в основе проекта госбюджета РА на 2018 год заложен экономический рост в 4,5%, который вполне логичен и реалистичен.
«Если мы исполним все предусмотренное на 2018 год, помимо наших капитальных затрат, – изменение бизнес-среды, активизация местных инвесторов, которая приведет к росту внешних инвестиций, то сформируется очень хорошая база для 2019 года», – резюмировал премьер.