Հասարակություն 19:30 06/11/2017 Հայաստան
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` նոյեմբերի 3-ից 6- ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 23 դեպքից բացահայտվել է 21-ը։
Արձանագրվել է թմրամիջոցի հայտնաբերման 4 և զենք-զինամթերքի առգրավման 1 դեպք։
Բացահայտվել է գողության 26, յուրացման 3, խարդախության, խուլիգանության և ապօրինի ծառահատման 2-ական, անձի առևանգման, հարկերից խուսափելու, կողոպուտի, համակարգչային հանցագործության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 8 և մարմնական վնասվածք հասցնելու 2 դեպք:
Անցած 3 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 18 պատահար, ինչի հետևանքով 2 մարդ զոհվել է, 26-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Society 20:01 06/11/2017 Armenia
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 21 out of 23 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from November 3 to November 6, as well as 26 cases of theft, 3 cases of squandering, 2 cases of swindling, 2 cases of hooliganism, 1 case of kidnapping, 1 case of tax evasion, 2 cases of illegal felling of trees, 1 case of robbery, 1 case of cybercrime and 1 case of abuse of official authority have been solved, 4 cases of detection of narcotics and 1 case of seizure of arms and ammunition have been registered.
According to the Police daily bulletin, from earlier committed crimes 8 cases of theft and 2 cases of infliction of bodily injuries have been solved.
Over the past 3 days 18 road traffic accidents have been registered in the republic: 2 persons died, 26 people got bodily injuries of varying levels of gravity, the source said.