Հասարակություն 14:55 08/11/2017 Հայաստան
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում է բնապահպանությանն ուղղված քայլերը՝ լուրջ հաջողություն արձանագրելով գործադրվող ջանքերի, իրականացվող ծրագրերի և նպատակասլաց գործընկերության միջոցով: Այդ հարցում զգալի ներդրում է կատարում հիմնադրամի գլխավոր գործընկերը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Նպատակը մեկն է՝ ունենալ Խոսրովի անտառ-պետական արգելոցի բուֆերային գոտի, ապագա սերունդների համար պահպանել Հայաստանի հարուստ բնությունը և ապահովել համայնքների  կայուն տնտեսական զարգացումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են. «Տարիների ջանքերի շնորհիվ, գործակցող կողմերին հաջողվել է իրականացնել բավականին համարձակ նախագիծ. սակավաջուր, 400 հա գրեթե տափաստան հիշեցնող հողատարածքում ստեղծել հատուկ պահպանվող տարածք՝ արձանագրելով տարբեր, այդ թվում՝ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանատեսակների քանակական  լուրջ, շարունակական աճ և գործընթացում ներգրավել ոչ միայն մասնագետների ու միջազգային կառույցների, այլև Ուրցաձոր համայնքի բնակիչներին: Գյուղն, ի դեպ, մեկն է այն 20-ից, որոնց փողոցները համատեղ ջանքերով լուսավորվել են բնապահպանական ու նորագույն՝ էներգախնայող LED լուսավորության համակարգով:
Արդեն 7 տարվա պատմություն ունեցող Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի (ԿԿԱ) տարածքն այժմ 20 հազար հեկտար է: Այն նաև յուրօրինակ՝ փորձարարական նշանակության միջավայր է: Ապաստարանը կառավարող հիմնադրամի ձեռքբերումները տարեցտարի ավելանում են:
Ճշգրիտ հաշվարկների և թիրախավորված աշխատանքի արդյունքում, այստեղ ստեղծվել է  գիտական ուսումնասիրությունների անտառակայան, տեղական ծառատեսակների աճեցման ջերմոց, վայրի բնության փրկարար, ինչպես նաև թռչունների բազմացման կենտրոններ, կենդանաբուժական կլինիկա, Էկո-կրթական կենտրոն՝ դպրոցահասակների, համայնքի բնակիչների վերապատրաստման ու էկո-տուրիզմի զարգացման համար:
Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում այժմ Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջերն են: Այդ նպատակով տարածքում ավարտին է մոտենում արջերի վերականգնողական կենտրոնի ու կարանտինային նախապահման կայանի շինարարությունը»։

Society 15:19 08/11/2017 Armenia
Protected nature and developing communities as benefits of long-term partnership and social investments – VivaCell-MTS
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continues its work aimed at nature conservation of Armenia with a proven record of success being a result of restless efforts, successfully implemented programs and purposeful partnership with FPWC’s general partner - VivaCell-MTS that significantly contributes to making these programs happen.
The only purpose of this partnership is to preserve the richness of Armenia’s unique nature for the next generations through a buffer zone for the country’s major Khosrov Forest State Reserve, as well as to provide the sustainable economic development of Armenian communities by involving them directly into nature conservation initiatives.
After years of efforts, the partners have managed to turn a challenging project into a visible reality: it started on 400 ha communal arid land that has slowly expanded into a privately-protected area with a record of significant increase of rare wildlife sightings. Not only through the involvement of international organizations and reputable experts, but also with active participation of the Urtsadzor villagers, had it become possible to turn the project into reality.
The adjacent to protected area village Urtsadzor is one of the 20 villages, where the streets were equipped with environmentally friendly and energy-efficient LED lighting owing to the effective cooperation of partners.
The Caucasus Wildlife Refuge that now already encompasses 20,000 ha was established in 2010, and its achievements grow every year. Aside from being a privately protected area, the CWR also serves as a unique hub for innovations.
As a result of targeted work and accurate planning, over years FPWC has constructed a ranger campus serving to environmental science, a nursery for growing local tree species, a wildlife rescue center and breeding aviary, a veterinary clinic, as well as an eco-center aimed at environmental education of schoolchildren, trainings of locals and development of eco-tourism in the region.
At the moment the FPWC’s focus is targeted on rescuing red-listed brown bears illegally held in captivity all over Armenia for the purpose of which a Bear Rescue and Rehab Center along with a quarantine station has been constructed in CWR area.