Հասարակություն 15:11 09/11/2017 Հայաստան
«Բերքառատ Արցախ․ այս խորագիրն է կրում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի այս տարվա Հեռուստամարաթոնը։ Մարաթոնը, որն անցկացվելու է նոյեմբերի 23-ին, նպատակաուղղված է Արցախում հորերի հորատմանը, նոր ոռոգման ցանցի կառուցմանը և արևային էներգայի կայանների տեղադրմանը։
»Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից հայտնում են, որ ինչպես ամեն տարի, այս անգամ էլ Մարաթոնից առաջ բազմաթիվ անվանի գործիչներ, ուղերձներ են հրապարակում՝ կոչ անելով միանալ Մարաթոնին, հանգանակություններ կատարել Հայաստանի և Արցախի բարեկեցության համար։
Այս տարի իրենց հատուկ կոչերով հանդես են եկել Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին, ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը և Թուլսի Գաբարդը։
Լոս Անջելեսի քաղաքապետը դիմել է իր համաքաղաքացիներին՝ Հիմնադրամին հանգանակություն անելու կոչով․ «Այսօր փոքր աջակցություն ցուցաբերելով՝ դուք ապագայի մեծ փոփոխությունների երաշխավորն եք դառնում»։
Կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդը նշել է, որ իր գործունեության 25 տարիների ընթացքում Հիմնադրամը 350 մլն ԱՄՆ դոլարի ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանում և Արցախում։
«Հիմնադրամի յուրաքանչյուր ներդրման շնորհիվ Հայաստանի և Արցախի տնտեսությունը բարգավաճում է, բացվում են աշխատատեղեր։ Շնորհակալ եմ, որ այս մեծ ծրագրի մի մասն եք»։
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆն իր ելույթում ասել է․ «Այս տարվա Մարաթոնը կհեշտացնի և ավելի բարեկեցիկ կդարձնի արցախցու կյանքը։ Եկեք աջակցենք մեր եղբայրներին և քույրերին Արցախում՝ միանալով Մարաթոնին»։
Հեռուստամարաթոնն ամեն տարի իրականացվում է ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում։ Գործունեության 25 տարիների ընթացքում Հիմնադրամը մոտ 700 000 նվիրատուների շնորհիվ ավելի քան 50 000 ծրագիր է իրականացրել Հայաստանում և Արցախում՝ ավելի քան 350 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ: Կառուցվել, վերակառուցվել և իրականացվել են ավելի քան 605 կմ ճանապարհ, 580 կմ ջրագիծ ու ջրատար, 149 կմ գազամուղ, 70 կմ էլեկտրագիծ, 359 դպրոց և մանկապարտեզ, 24 համայնքային կենտրոն, 500 տուն և բնակարան, 75 առողջապահական հաստատություն, 58 մշակութային ու սպորտային կենտրոն, 100 ջերմոց, 169 կրթական, մշակութային ու գիտական ծրագրեր:

Society 17:13 09/11/2017 Armenia
Ahead of the Hayastan All-Armenian Fund’s annual international telethon many public figures, renowned sportsmen and officials has released messages calling to make donations for the prosperity of Armenia and Artsakh.
This year the Fund’s Thanksgiving Day Telethon will be held on November 23. Proceeds from the event will be used for building irrigation and solar-energy infrastructures across Artsakh, within the framework of “Fruitful Artsakh,” the organization’s new flagship program.
As the Fund reports in a press statement, Los Angeles Mayor Eric Garcetti, members of the U.S. Congress Adam Schiff and Tulsi Gabbard have jointed the initiative.
In her message Tulsi Gabbard notes that the Fund has implemented projects worth 350 bln USD over the past 25 years of its activity. “Each contribution to the Fund will prosper the economy of Artsakh and Armenia, creating new jobs,” says Gabbard in her message. Congressman Adam Schiff in his message points to projects aimed at improving the lives of Artsakh people.
To note, thanks to 700,000 donators who contributed over the past 25 years, the Fund has implemented more than 50,000 projects, including construction 605 km of roads in Armenia and Artsakh, 580 km of water treatment and supply systems 147 km of natural gas transmission lines, 70 km power transmission lines, 359 school and kindergartens, 169 educational, cultural and scientific projects, etc.