Քաղաքական 12:14 09/11/2017 Հայաստան
Յոհանես Հանը վերահաստատել է, որ ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը որևէ խոչընդոտ չկա.Նաիրա Զոհրաբյան
Եվրոպական հարևանության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը Բրյուսելում հայ պատվիրակների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ վերահաստատել է, որ Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը որևէ խոչընդոտ չկա՝ ոչ եվրոպական, ոչ հայկական կողմից: ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի` այսօր կայացած նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց  հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրման հարցով դեկտեմբերի 1-ին կայանալիք խորհրդարանական լսումներին՝ պատգամավորը նշեց, որ դրանք կանցկացվեն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ: Լսումներին ներկա կլինեն Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀԿ-ներ:
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ դիմել են «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամին՝ տեխնիկական հարցերով աջակցելու լսումների կազմակերպմանը:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները միաձայն որոշում կայացրեցին Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման թեմայով դեկտեմբերի 1-ին համատեղ նիստ գումարելու օգտին:

Политика 12:34 09/11/2017 Армения
Наира Зограбян: Йоханнес Хан подтвердил, что каких-либо препятствий для подписания нового соглашения Армении с ЕС нет
Комиссар ЕС по вопросам политики Европейского соседства и переговоров о расширении Йоханнес Хан на последней встрече с армянскими делегатами подтвердил: каких-либо препятствий для подписания нового соглашения Армении с ЕС нет – ни с армянской стороны, ни со стороны ЕС.  Об этом заявила сегодня на заседании Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам европейской интеграции ее председатель Наира Зограбян.
Коснувшись намеченных на 1 декабря парламентских слушаний по вопросу подписания нового соглашения Армения-ЕС, Наира Зограбян отметила, что слушания будут проведены совместно с Постоянной комиссией по внешним связям.
На слушаниях будут присутствовать аккредитованные в Армении послы, представители международных структур, общественных организаций.
Наира Зограбян сообщила также, что фонд «Конрада Аденауэра» окажет техническую поддержку в вопросе проведения данных слушаний.
Представители комиссии единогласно поддержали проведение слушаний совместно с Постоянной комиссией по внешним связям 1 декабря с.г.