Տնտեսություն 18:56 09/11/2017 Հայաստան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի մրցակցային գործակալության նախագահ Նոդար Խադուրիին:
Վարչապետի խոսքով՝ հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները կարելի է բնորոշել որպես բարձր մակարդակի ու դինամիկ զարգացող, և պետք է շարունակել բազմաոլորտ գործակցության էլ ավելի ընդլայնմանն ուղղված համատեղ ջանքերը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի և Վրաստանի մրցակցային գործակալության միջև այսօր Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, որի նպատակը մրցակցության քաղաքականության և մրցակցային օրենսդրության կիրառման ոլորտում երկու երկրների միջև փոխգործակցության խթանումն ու ամրապնդումն է:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Վրաստանի մրցակցային գործակալության նախագահը նշել է, որ արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել իր հայաստանցի գործընկերոջ հետ, և կողմերը համատեղ նախանշել են համագործակցության՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Վրաստանի ընկերությունների համար երկու երկրներում հավասար մրցակցային միջավայրի ապահովման և մրցակցային խոչընդոտների համատեղ ուսումնասիրության հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է կոնկրետ ապրանքային շուկաներում գնագոյացման առանձնահատկությունների վերհանումը և համապատասխան ուսումնասիրությունների անցկացումը:

Политика 19:30 09/11/2017 Армения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял председателя Агентства конкуренции Грузии Нодара Хадури. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
По словам премьер-министра, армяно-грузинские дружественные отношения можно охарактеризовать как имеющие высокий уровень и динамично развивающиеся. Как указал Карен Карапетян, нужно продолжать совместные усилия для расширения многосферного сотрудничества, в том числе в направлении развития торгово-экономических связей.
Карен Карапетян приветствовал состоявшееся сегодня подписание Меморандума о взаимопонимании между Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА и Агентством конкуренции Грузии, целью которого является стимулирование и укрепление взаимодействия между двумя странами в сфере конкурентной политики и применения конкурентного законодательства.
Поблагодарив премьер-министра РА за теплый прием, председатель Агентства конкуренции Грузии отметил, что провел результативные обсуждения со своим армянским коллегой и стороны совместно наметили направления сотрудничества, представляющие взаимный интерес.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам обеспечения в двух странах равного конкурентного поля для компаний Армении и Грузии и совместного изучения конкурентных препятствий. В этом контексте премьер-министр Карапетян отметил важность выявления особенностей ценообразования на конкретных товарных рынках и проведения соответствующих изучений.