ՀՀ քաղաքացիական դատավարության նոր նախագիծը դժգոհություն է հարուցել. «Ժողովուրդ»
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի փոփոխության նախագիծ է հրապարակել, որը թեև դեռևս ԱԺ չի ուղարկվել, բայց հասցրել է դժգոհություն հարուցել մասնագետների շրջանում:
«Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում դատաիրավական ոլորտում երկարամյա աշխատանքի փորձ ունեցող իրավաբաններից կարծիք են հայտնել, որ օրինագիծը որևէ իրական կապ չունի հայ իրականության հետ և սոսկ միջազգային փորձի ընդհանրացման ու տեղայնացման արտացոլում է:
Ըստ թերթի աղբյուրների՝ հայաստանյան իրականությանը կարող է համահունչ լինել միայն այնպիսի դատավարությունը, որը կբացառի դատավորների կամայականությունները, փաստաբանների «հնարքները», տևական դատավարությունները, անհարկի ծանրաբեռնվածությունը և այլն: Իսկ ահա այս նախագիծը, նրանց համոզմամբ, այդ խնդիրների լուծման անգամ մոտ չի գնացել:

Пресса дня 11:36 10/11/2017 Армения
Министерство юстиции Армении опубликовало проект изменений в Гражданский процессуальный кодекс РА, который пока и не отправлен в Национальное Собрание, однако уже успел вызвать недовольство среди специалистов, пишет газета «Жоховурд».
В беседе с корреспондентом издания один из юристов с длительным опытом работы в судебно-правовой системе выразил мнение, что законопроект не имеет какого-либо реального отношения к армянской действительности и является лишь отражением обобщения и локализации международного опыта.
Согласно источникам газеты, армянская реальность может соответствовать только такому судопроизводству, которое будет исключать произвол судей, «уловки» адвокатов, длительные судебные процессы, неуместную загруженность и т.д. А этот законопроект, по их убеждению, даже не приблизился к решению этих проблем.