Առողջություն 13:35 13/11/2017 Հայաստան
Հայաստանում մոտ վեց հազար մարդ տեսողական լուրջ խնդիր ունի, 250-ը՝ երեխաներ են: Նոյեմբերի 13-ին՝ Կույրերի միջազգային օրը, լրագրողների հետ հանդիպմանը Ս.Վ. Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի լազերային և նորագույն տեխնոլոգիաների բաժանմունքի բժիշկ-ակնաբույժ Լուսինե Բեկիրսկա-Թամազյանը նշեց, որ կուրության երեք տեսակ կա՝ ամբողջական, ժամանակավոր և վերականգնելի կուրություն:
Ժամանակավոր կուրության պատճառ կարող է լինել կատարախտը, այս դեպքում տեսողությունը վերականգնելի է: Բժիշկը խորհուրդ տվեց տարեց մարդկանց՝ չվախենալ և դիմել մասնագետի, քանի որ վիրահատությունը տևում է 10 րոպե և անցավ է:
Գլաուկոմայի՝ տեսանյարդի բջիջների կորուստի դեպքում տեսողության կորուստն անվերականգնելի է, սակայն այն դեպքում միայն, երբ կանխարգելիչ քայլեր չեն արվել: Կան մեթոդներ, որոնցով այս խնդիրը ևս հնարավոր է բուժել:
Անհասների հիվանդությունը կամ ռետինոպաթիան «քաղաքակրթության» հիվանդություններից է: Եթե առաջ այս հիվանդությունն ունեցող երեխաներին ծնողները տեղափոխում էին արտասահման, ապա այժմ այն նաև Հայաստանում է բուժվում:
Կերատոկոնուսը տեսողական հիվանդություն է, որ հատուկ է հին ազգերին՝ հայերին, հույներին: Նախկինում բուժում չունեցող այս հիվանդությունն արդեն 8 տարի է՝ Հայաստանում կարողանում են բուժել: Այս հիվանդությունը ժառանգաբար չի փոխանցվում, ծնողը կարող է անգամ չիմանալ, որ երեխան այդ հիվանդությունն ունի:
Ժամանակավոր կուրության օրինակներ են կարճատեսությունը, աստիգմատիզմը, հեռատեսությունը: Սրանք ևս «քաղաքակրթության» հիվանդություններ են, որոնք երիտասարդացել են: Այս խնդիրների առաջացման հիմնական պատճառներից են հեռուստացույցը, համակարգիչներն ու բջջային հեռախոսները:
Ակնաբույժի խոսքով՝ եթե նախկինում այս խնդիրները սկսվում էին 13-14 տարեկանից և կոչվում էին «դպրոցական», ապա այժմ սկսվում են 6-7 տարեկանից: Հայաստանում արդեն 17 տարի է՝ այդ վիրահատությունները կատարվում են: Ակնաբույժը կարևորում է սննդակարգը, սակայն չի գերագնահատում դրա դերը:
«Սննդակարգը հրաշքներ չի գործում, որովհետև հայ բալիկները հիմնականում լավ են սնվում, բայց ես հիմնականում խորհուրդ եմ տալիս երեխաներին կալցիումով հարուստ սնունդ տալ»,- ասաց նա:
Հոգեբան Աննա Բադալյանը նշեց, որ տեսողական խնդիրները հոգեբանական առումով ևս ազդում են մարդու վրա: Տեսողական ընկալումները՝ երևույթների, պատկերների, գույների, բացակայում է, դրանից արդեն ծնվում է մարդու հույսերի, որոշակի էմոցիաների պակաս, արդյունքում մարդու մոտ սկսվում է նյարդային վիճակ:
Ըստ հոգեբանի՝ եթե մարդն ի ծնե կույր է, կարողանում է այդ ամենի հետ հարմարվել, բայց որոշակի զրկվածության գործոն կա: Թույլ տեսողության դեպքում հոգեբանական խնդիր է առաջանում պատկերն ամբողջովին չընկալելու պատճառով: Բադալյանի խոսքով՝ տեսողական խնդիրներ կարող են լինել նաև հոգեբանական գործոնների հիմքով:
«Կա խնդիր, հատկապես անչափահասների շրջանում, երբ թույլ տեսողությամբ երեխան պետք է դպրոցում ակնոց կրի, և սկսվում են երեխայի նկատմամբ ինչ-որ ճնշումներ: Իր մոտ առաջանում է թերարժեքության բարդույթ»,- ասաց նա:
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս հետևել առողջությանը, քանի որ խնդիրները կանխարգելելն ամեն դեպքում ավելի հեշտ է:

Health 17:46 13/11/2017 Armenia
Some 6000 people, including 250 children are diagnosed with serious vision problems in Armenia, an Armenian doctor warned Monday.
At a news conference dedicated to the World Sight Day, Ophthalmologist-microsurgeon at Eximer and Laser Department of Ophthalmological Center after S. Malayan, Lusine Bekirska-Tamazyan pointed out three types of blindness – temporary, permanent and restorative.
Cataracts are the most common cause of temporary loss of vision, which is curable. The doctor called on the elderly people not to be afraid to seek help from experts, with the cataracts surgery lasting only 10 minutes.
Glaucoma, which damages the eye's optic nerve, can lead to total permanent vision loss if left untreated.
Ms. Lusine Bekirska-Tamazyan named retinopathy one of the so-called diseases of civilization, highlighting the latter is already treatable in Armenia.
Keratoconus is an eye disorder characteristic to ancient nations, as the Armenians and Greeks. A previously untreatable disease, Keratoconus has been treated in Armenia for eight years already, she added.
The doctor named nearsightedness, farsightedness and astigmatism as common types of temporary vision loss mainly caused by TV, computers and mobile phones, stating young children are beginning to develop those diseases in Armenia.
According to the ophthalmologist, if such eye problems were previously observed at the age of 13-14, currently kids as young as age 6-7 begin to develop those eye problems. Surgeries of the mentioned diseases are operated in Armenia for already 17 years, the doctor detailed. She also attached importance to the diet, however did not overestimate its role, recommending intake of calcium-rich foods for kinds.
Psychologist Anna Badalyan, in attendance of the discussion, highlighted vision impairment also leaves psychological impact on people, since the distorted perception of images, colors lead to a lack of human emotions, hopes resulting in a nervous condition.